Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Iecerētās izmaiņas izglītībā

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 14.11.2024.

Burtu lielums

Izglītības un zinātnes ministrija trešdien nāca klajā ar piedāvājumu samazināt centralizēto eksāmenu skaitu gan pamatskolā, gan vidusskolā. Jaunajā piedāvājumā paredzēts, ka pamatskolā būs jākārto eksāmens latviešu valodā un matemātikā, kā arī viens starpdisciplinārs valsts pārbaudes darbs par sociālās un pilsoniskās, dabaszinātņu un tehnoloģiju mācību jomās apgūto. Savukārt vidusskolu varētu pabeigt ar optimālo līmeni matemātikā un latviešu valodā, un vienu izvēles eksāmenu augstākās sarežģītības līmenī. Ja tā būtu latviešu valoda vai matemātika, tad kopā pietiktu ar diviem eksāmeniem. Viedokli par iecerētajām izmaiņām lūdzu izteikt Varakļānu novada domes priekšsēdētāja vietniecei Janīnai Grudulei.

Stabilitātes nav ne mirkli

– Kārtējais jauninājums, pēkšņi radusies ideja, manuprāt, vēlreiz tikai apliecina, ka izglītības sistēmā stabilitātes nav nevienu mirkli un ka tā nav līdz galam sakārtota joma. Izmaiņas notiek bieži un strauji. Neapmierināti ir gan audzēkņi, gan pedagogi, nemaz nerunājot par atalgojumu un lauku skolu slēgšanu. Man liekas, ka mums ir pārāk liela slodze arī izglītojamajiem. Brīvdienas ir garas, arī sestdienās kā savulaik mums vairs nav jāmācās, mācības notiek tikai piecas dienas nedēļā, – atzīst Janīna Grudule. – Protams, ja grib labi apgūt visu mācību vielu, ļoti daudz ir jāmācās, un tas prasa daudz laika. Izdeg ne tikai skolotāji, bet arī skolēni, bērni ir noguruši un pārguruši, jo arī pulciņu ir daudz un tas, protams, nav slikti, tas ir vajadzīgi. Bērniem vajag izkustēties, un tas ir arī lietderīgāk, nekā visu dienu pavadīt pie datora vai telefona. Skolās vairāk vajadzētu pievērsties arī tādām lietām kā vēstures mācīšanai, patriotiskai audzināšanai. Arī attiecībā uz eksāmeniem jāatzīmē, ka diez vai būtu pareizi tos samazināt, jo, visticamāk, skolēniem, kuri vēlēsies mācīties tālāk, nepietiks ar centralizētajiem eksāmeniem latviešu valodā un matemātikā, droši vien vajadzētu vēl kādu. Arī tad, ja eksāmenu skaits tiek samazināts, noteikti vajadzētu ieviest pārbaudes darbus, ieskaišu kārtošanu, lai pārliecinātos par skolēnu zināšanām, piemēram, vēsturē, bioloģijā, ķīmijā, fizikā, kādā no svešvalodām, jo visi šie ir gana svarīgi mācību priekšmeti. Skolotāji ir pietiekami kompetenti, var izveidot komisijas uz vietām no skolas pedagogiem, kuriem nav pamata neuzticēties un kuri objektīvi varētu novērtēt skolēnu zināšanas. Zinu, ka daļai skolēnu šobrīd ir lielas problēmas arī sacerējumu rakstīšanā, viņiem grūti izteikties un noformulēt domu, līdz ar to vajadzētu likt lielāku uzsvaru valodas bagātināšanai, tāpat arī grāmatu lasīšanai. Lai nebūtu tā, ka mūsu jaunā paaudze paliktu "sausi" un, izņemot datoru un telefonus, neko vairāk neredzētu. Arī par to jādomā, lai mūsu bērni un mazbērni tik ļoti neaizrautos ar visām mūsdienu tehnoloģijām, vacapu, feisbuku.

15.11.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px