Nupat notikušais referendums politiķiem lika aizdomāties par nepieciešamību paātrināt elektroniskās balsošanas sistēmas ieviešanu Latvijā. Savukārt pirms tautas nobalsošanas izskanēja priekšlikums arī Saeimas vēlēšanās un referendumos izmantot vēlētāju reģistru. Viedokli par iecerētajām izmaiņām lūdzu izteikt Aronas un Mārcienas pagasta tautas nobalsošanas iecirkņu komisiju priekšsēdētājus Jāni Raudu un Anitu Dagniju Gļaudāni.
Uz to ir jāvirzās
– Laikam ir jāiet līdzi, kaut gan, iespējams, pašā sākumā vēlētāju aktivitāte pēc elektroniskās balsošanas ieviešanas varētu pat samazināties. Savs laiciņš paies, kamēr vēlētāji pie jaunās balsošanas kārtības pieradīs un apgūs nepieciešamās iemaņas, bet elektroniskā balsošanas sistēma ir progresīva un to tāpat reiz vajadzēs ieviest, tāpēc tas vairs nav jāatliek – uz to ir jāvirzās, – uzskata Jānis Rauda. – Arī pensionāriem, īpaši tiem, kuriem ir mazbērni, dators vairs nav sveša lieta. Ja jau Igaunijā to veiksmīgi izmanto un elektroniskā balsošana ar katru gadu kļūst populārāka, vai nu mēs būtu sliktāki un neiemācītos balsot elektroniski? Arī vēlētāju reģistra izmantošanai visās vēlēšanās un referendumos ir savi plusi. Šajā gadījumā vēlētājs varbūt vairāk sevi izjūt kā saimnieku savā dzīvesvietā un ir iespējams nobalsot arī dažas dienas iepriekš.
Daļai sagādās grūtības
– Elektroniskās balsošanas sistēmas ieviešanai ir savas priekšrocības, bet vecāka gadagājuma cilvēkiem laukos tā sagādās grūtības. Ne visiem mājās ir dators, ne visi prot to lietot, kur nu vēl elektroniski nobalsot, – savukārt atzīst Anita Dagnija Gļaudāne. – Arī vēlētāju reģistra ieviešana Saeimas vēlēšanās un referendumos, kad vēlētājs balsot varēs tikai iecirknī pēc deklarētās dzīvesvietas, manuprāt, nepalielinās vēlētāju aktivitāti. Vai arī – ja kaut ko tādu ievieš, tad vismaz vajadzētu ļaut vēlētājam, ja viņš, piemēram, dzīvo Vidzemē, balsot jebkurā Vidzemes apgabala vēlēšanu iecirknī. Protams, ja notiek pašvaldību vēlēšanas, tad gan, tāpat kā līdz šim, tajās jāizmanto vēlētāju reģistrs, jo deputātus domēs jau tomēr vajag ievēlēt konkrētās pašvaldības cilvēkiem. Nebūtu slikti, ja vēlētājiem arī Saeimas vēlēšanās un referendumos dotu iespēju nobalsot kādu dienu iepriekš vismaz līdz brīdim, kamēr nav ieviesta elektroniskā balsošanas sistēma. Īpaši ņemot vērā, ka papildu izdevumus tas neprasīs, vēlēšanu vai tautas nobalsošanas iecirkņi jau tāpat tiek atvērti desmit dienu iepriekš.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA