Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Iecerētās depozīta sistēmas ieviešana

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 08.02.2018.

Burtu lielums

Lai veiksmīgi īstenotu plānotās depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir izstrādājusi divus likumprojektus. Viedokli par iecerēto depozīta sistēmas ieviešanu lūdzu izteikt Ošupes pagasta pārvaldes vadītāju Aigaru Šķēlu un Vestienas pagasta pārvaldes vadītāju Mariku Zembahu.

Nebūsim unikāli
– Esmu „par" atkritumu šķirošanu, bet mūsu pagastā pagaidām dalīto atkritumu konteineri nav pieejami. Mēs tos esam pieprasījuši, bet, kā mums skaidro SIA „Madonas namsaimnieks", tos par saviem līdzekļiem uzņēmums nav gatavs iegādāties, turklāt sašķirotos atkritumus patlaban īsti neesot, kur realizēt, un arī tas šo procesu, iespējams, bremzē, – uzsver Aigars Šķēls. – Depozīta sistēmas ieviešana, manā skatījumā, ir labākais risinājums, kas vien var būt, tāpēc tas vairāk būtu jārisina valstiskā līmenī. Tā sniegtu iedzīvotājiem viegli pieejamu un saprotamu atkritumu šķirošanas iespēju. Vienīgi būtu jāveic informatīvā kampaņa un vairāk jāstāsta iedzīvotājiem par atkritumu šķirošanas principiem, tāpat jāskaidro, kādā veidā būs iespējams atgūt samaksāto depozītu par iepakojumu. Depozīta sistēma taču nav nekas jauns, tā jau darbojas kaimiņvalstīs. To ieviešot, mēs nebūsim unikāli.

Vairāk jāizglīto
– Iespēja šķirot atkritumus Vestienā ir jau tagad. Dalīto atkritumu konteineri ir izvietoti pagasta centrā, līdz ar to daudzi iedzīvotāji izmanto iespēju tos šķirot. Grūti pateikt, vai būtu nepieciešams ieviest depozīta sistēmu un preču cenai, kuras tāpat ir dārgas, likt klāt iepakojuma izmaksas. Tie, kas atkritumus nešķiro, to tāpat nedarīs, un diez vai mainīsies arī to cilvēku attieksme, kuri braucot pa mašīnas logu izmet pudeles un citu iepakojumu. Turpretī tie, kuri savā domāšanā ir zaļi, atkritumus šķiros jebkurā gadījumā, – uzskata Marika Zembaha. – Uzsvars būtu jāliek uz cilvēku izglītošanu, it īpaši atkritumu šķirošanas nozīme būtu jāskaidro bērniem, kas ir mūsu nākotne. Ja viņi kopš bērnības sapratīs, ka atkritumi jāšķiro, un vecāki to arī darīs, diez vai būtu nepieciešamas izmaiņas jau ieviestajā atkritumu apsaimniekošanas sistēmā. Sākumā arī pie mums dalīto atkritumu konteineros tika likts viss kas, bet tad piesaistījām Vestienas pamatskolas, kam piešķirts ekoskolas statuss, ekopadomes bērnus, kuri izlika paziņojumus, aicinot iedzīvotājus šķirot atkritumus. Rit jau ceturtais mēnesis, kopš situācija ir uzlabojusies. Vienīgi dalīto atkritumu konteinerus varētu izvest biežāk.


09.02.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px