Trešdien Tieslietu ministrija (TM) informēja par iecerēto pirmslaulību apmācību programmu personām, kuras vēlas reģistrēt laulību dzimtsarakstu nodaļā. Šo kursu izmaksas pēc ministrijas iecerētā gultos uz pašvaldību pleciem, kuras varētu piesaistīt arī lektorus. Savukārt pāriem tie būtu bez maksas un tajos varētu piedalīties pēc brīvprātības principa – kursi nebūs obligāti. Viedokli par TM iecerēto jauninājumu lūdzu izteikt Ērgļu novada domes priekšsēdētāju Guntaru Velci un Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītāju Andri Simtnieku.
Brīnumainas ieceres
– Pēdējā laikā jau uzzinām par dažādiem brīnumiem. Te viens no rīta pamostas un grib jaunu administratīvi teritoriālo reformu taisīt vai, savukārt, kāds cits izdomā pirmslaulību apmācību kursus rīkot. Kādā citā rītā varbūt uzzināsim vēl par kādu brīnumainu ieceri. Katrā ziņā šādus nodomus ir pat grūti komentēt, – uzsver Guntars Velcis. – Protams, var jau būt, ka tie ir visnotaļ jauki nodomi, un lai viņiem visiem veicas, tos īstenojot! Vienīgi – vai tieši tas šodien glābs pasauli? Ja šo un citu līdzīgu ideju autori ir par to pārliecināti, tad tikai – uz priekšu, bet pašvaldības šai ziņā maz ko var līdzēt. Un arī viens otrs, kas tagad grib mācīt jaunos pārus, vispirms lai paskatās uz savu publisko laulības dzīvi. Manuprāt, mūsu valstī patlaban ir daudz nopietnākas lietas, par ko runāt un kuras vajadzētu risināt.
Izglītot vajag, bet…
– Droši vien par mīlestību šajos kursos nemācīs. Mīlestība jau atnāk pati, un tā vai nu ir, vai arī nav. Izglītotākie un tālredzīgākie pāri bez visiem kursiem spēj sakārtot lietas un sadalīt mantu, lai apsūdzību gadījumā pie tās neviens netiktu klāt un neko nevarētu noņemt, – atzīst Andris Simtnieks. – Dažos jaunā TM iecere ir jau raisījusi smīnu. Bet, ja par to runā nopietni, varbūt nebūtu arī slikti, ja jaunajiem pāriem pirms laulības reģistrācijas tiktu dota iespēja izglītoties par dažādiem jautājumiem. Turklāt šie kursi jau nebūs jāapmeklē obligāti. Vienīgi uzkraut to uz pašvaldību pleciem gan nevajadzētu. Piemēram, lektorus varētu nodrošināt pati šīs idejas autore – TM. Pie tam tos piesaistot par saprātīgu samaksu, nevis, teiksim, par stundu lekcijas samaksājot trīs nedēļu algu. Kāpēc gan visu grib uzkraut pašvaldībām, kam jau tāpat daudzām lietām līdzekļu nepietiek, lai tās vēl uzņemtos papildu funkcijas bez finanšu nodrošinājuma? Izglītot cilvēkus, tai skaitā jaunos pārus, vajag, bet tas jādara valstiskā līmenī, attiecīgi tam paredzot līdzekļus budžetā.