Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Iecerētā nodokļu reforma

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 02.03.2017.

Burtu lielums

Finanšu ministrija šonedēļ iepazīstināja ar iecerētajām būtiskām izmaiņām nodokļu politikā, kas izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā. Viedokli, kā vērtē iecerēto reformu, lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieku Agri Lungeviču un Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu.

Īstais brīdis
– Pirmais iespaids ir tāds, ka, ja grib, tad tomēr var, pat ja tas ir tik komplicēts uzdevums kā jaunas nodokļu sistēmas izstrāde. Manuprāt, piedāvājums ir izsvērts, pārdomāts un ļoti virzīts uz attīstību. Beidzot esam paskatījušies arī ārpus Latvijas robežām, daudz, piemēram, paņemot no igauņiem. Katrā ziņā man ļoti patīk šis piedāvājums, tas, kā to ir pasniegusi finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola; kā ar šo informāciju pašlaik pildās publiskā telpa, – atzīst Agris Lungevičs. – Patīk, ka nodokļu reformu grib ieviest jau ar 1. janvāri, bez pārejas perioda, un šī ir reāla rīcība. Protams, katra rīcība ir risks, bet mēs dzīvojam laikā, kurā jāriskē. Plus vēl nāks Eiropas fondi, kas sildīs ekonomiku. Es domāju, ka šī ir īstā reize, kad nodokļu reformas ieviest. Vienīgi atklāts ir jautājums, vai politiskās partijas, tai skaitā koalīcijā esošās, to kaut kādā mērā nemēģinās torpedēt. Šis piedāvājums gan ļoti tieši skar pašvaldības, bet, kā finanšu ministre ir uzsvērusi, būs arī kompensējoši mehānismi pašvaldībām.

Virziens pareizs
– Tas, ka vecā nodokļu sistēma neder un kaut ko vajadzētu mainīt, ir skaidrs. Tas ir labi, ka kāds ir apņēmības pilns to arī darīt. Turklāt vismaz pirmajā mirklī šķiet, ka iedzīvotājiem un uzņēmējiem būs labāk, bet ir jāatrod mehānisms, kā kompensēt zaudējumus pašvaldībām. Izskatās, ka nodokļu reformas piedāvājumā tās ir vienīgās, kas cietīs zaudējumus, – akcentē Vilnis Špats. – Ļoti labs priekšlikums, kas varētu veicināt ekonomikas attīstību, ir par reinvestētās peļņas nodokļa samazināšanu līdz nullei. Taču vēl ir arī daudz neskaidrību, tai skaitā attiecībā uz apgādājamajiem. Nosakot 300 eiro neapliekamo minimumu un saglabājot to par katru apgādājamo līdzšinējā apjomā (175 eiro), ģimenē ar diviem bērniem vienam no vecākiem ienākuma nodoklis netiktu ieturēts jau no 650 eiro. Līdz ar to pašvaldībām, kurās dzīvo iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem un saņem mazas algas, nesanāktu nodokļu bāze pamatfunkciju veikšanai. Virziens jau ir pareizs, bet no pašvaldību viedokļa ir daudz arī bīstamu pagriezienu. Pagaidām par to nerunā, bet ir doma celt arī garantēto iztikas minimumu, pabalstus trūcīgām ģimenēm utt., kas arī būs jānodrošina pašvaldībām, neraugoties uz iespējamo līdzekļu samazinājumu to budžetos.

03.03.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px