Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Iecere samazināt vecuma slieksni dalībai pašvaldību vēlēšanās

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 17.10.2024.

Burtu lielums

10. oktobrī Saeima noraidīja priekšlikumu ļaut pašvaldību vēlēšanās piedalīties no 16 gadu vecuma. Viedokli par ieceri samazināt vecuma slieksni dalībai pašvaldību vēlēšanās lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētājam Agrim Lungevičam un Madonas novada domes priekšsēdētāja vietniekam Artūram Čačkam.

Jaunieši varētu balsot
– Esmu piedalījies arī vienā diskusijā Rīgā par šo tēmu. Man liekas, ka mūsdienās jaunieši 16 gadu vecumā ir jau ļoti nobrieduši, lai izdarītu savu izvēli arī vēlēšanās. It īpaši par to pārliecinos brīžos, kad pie manis uz domi atnāk vidusskolēni un ģimnāzisti. Ar viņiem ir patīkami padiskutēt, viņi ir ļoti zinoši, kompetenti, un es teiktu, ka viņi varētu piedalīties vēlēšanās un pašvaldību vēlēšanās – jau noteikti, – atzīst Agris Lungevičs. – Katrā ziņā es būtu par, kaut gan savā ziņā tas varbūt būtu radikāls lēmums, bet jaunieši ātri attīstās, saprot lietas, ir apķērīgi, interesējas par to, kas notiek valstī un novadu pašvaldībās, līdz ar to varētu arī balsot. Tas palielinātu arī aktivitāti un varbūt pat vēl vairāk rosinātu pievērst uzmanību jauniešu lietām. Skaidrs, ka pašvaldības pie tā visu laiku piestrādā, un arī mūsu novadā par to tiek domāts, tāpat sadarbojamies ar Jauniešu domi, bet šādas balsstiesības sešpadsmitgadīgajiem varbūt iedotu kādu jaunu impulsu vēl vairāk paskatīties jauniešu virzienā.

Atbalsta Saeimas pozīciju
– Manuprāt, Saeima, noraidot šo iniciatīvu, rīkojās pareizi. Vismaz es nosliecos parlamenta vairākuma pusē. Arī es, ja man būtu lēmējvaras tiesības, balsotu „pret" šādu ieceri. Es skatījos „Panorāmā" sižetu, izteiktos atšķirīgos viedokļus. Pilngadība tomēr sākas no 18 gadiem. Manā skatījumā, nobriedis prāts jau veidojas ar gadiem, kad skola ir pabeigta un vidusskolas posms ir aiz muguras, – uzskata Artūrs Čačka. – Sabiedrība, protams, ir dažāda un droši vien ir jaunieši, kuri ļoti seko politiskajiem procesiem valstī, lasa partiju programmas un būtu gatavi izdarīt savu izvēli, bet kopumā tas jauniešiem šajā vecumā vēl nav raksturīgi. Jāņem vērā, ka vēlēšanu tiesības no 18 gadiem ir nostiprinātas arī Satversmē un to tik vienkārši nevar mainīt, tas ir daudz garāks process. Manuprāt, vēlēšanu tiesību došana sešpadsmitgadīgajiem arī nav tik aktuāls jautājums, lai tas būtu jāizlemj tagad. Turklāt šī vēlētāju grupa, iespējams, būtu tendēta uz vienu politisko spēku. Varbūt man viedoklis pamainītos, ja par to notiktu plašas diskusijas, bet no šodienas skatupunkta – es esmu pret vecuma sliekšņa samazināšanu dalībai vēlēšanās.


18.10.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px