Tiekoties Madonā ar tieslietu ministru Dzintaru Rasnaci, Madonas novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Vineta Lamberte rosināja ministru apsvērt ideju par vienota laulību ceremonijas rituāla apģērbu dzimtsarakstu nodaļu darbiniekiem. Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters piebilda, ka tērps varētu būt valsts karoga krāsās. Savukārt tieslietu ministrs atzina, ka viedokļi par to, kā ģērbties ceremoniju laikā, var būt visai dažādi, tāpēc tas vispirms būtu jāizdiskutē Dzimtsarakstu departamentam kopā ar dzimtsarakstu nodaļu darbiniekiem. Kā vērtē šādu priekšlikumu, to jautāju Varakļānu novada domes priekšsēdētāja vietniecei Modrai Vilkaušai un Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītājai Ilzei Dreimanei.
Tas būtu apsveicami
– Šī tēma man ir tuva, jo savulaik esmu vadījusi laulību ceremonijas. Es esmu par to, lai arī dzimtsarakstu nodaļu darbiniekiem, līdzīgi kā tiesnešiem un prokuroriem, būtu savs amata tērps, – atzīst Modra Vilkauša. – Tas būtu tikai apsveicami, it sevišķi ņemot vērā, ka jau tagad dzimtsarakstu nodaļu darbinieki laulājot uzliek amata zīmi, iestiprinātu dekoratīvā stilizētā ķēdē. Vienots tērps arī palielinātu svinīgumu, kā dažkārt tomēr nedaudz pietrūkst, jo patlaban šai ziņā tiek pieļauta liela dažādība. Atbalstāma ir arī tieslietu ministra nostāja, ka šis jautājums vispirms būtu jāizdiskutē pašiem dzimtsarakstu nodaļu darbiniekiem. Katrā ziņā Vinetas Lambertes priekšlikumu ir vērts apsvērt.
Gan plusi, gan mīnusi
– Ņemot vērā, ka nu jau vairākus gadus var brīvi izvēlēties laulību norises vietu un to noslēgt var arī ārpus dzimtsarakstu nodaļu telpām, tai skaitā brīvā dabā, iespējams, ka ne vienmēr vienotais tērps būs piemērots izvēlētajai ceremonijas vietai, – savukārt uzsver Ilze Dreimane. – Es domāju, ka jāņem vērā ministra ieteikums un pašiem dzimtsarakstu nodaļu darbiniekiem vispirms jāizdiskutē, cik tas ir nepieciešams un kādam, ja par to vienojas, vajadzētu būt vienotam tērpam. Vienota apģērba ieviešana nevienā sfērā, skolas formas ieskaitot, nav vērtējama viennozīmīgi, tam ir savi gan plusi, gan mīnusi. Un nav jau tā, ka ceremonijas laikā nevarētu atpazīt dzimtsarakstu nodaļas darbinieku. Katrā ziņā vienota apģērba ieviešanu es neuztveru kā lielu nepieciešamību. Bet, ja nu tomēr pie tā nonāk, es drīzāk būtu par to, lai dzimtsarakstu nodaļas darbinieki, vadot laulību ceremoniju, būtu tērpušies sava novada tautastērpā.