Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Grib palielināt attaisnotos izdevumus gada ienākumu deklarācijā

ZANE BIKOVSKA

Autors • 12.02.2026.

Burtu lielums

Jau esam informējuši, ka iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” savākti 10 000 parakstu ierosinājumam palielināt attaisnotos izdevumus gada ienākumu deklarācijā. Iniciatīvas autore aicina celt attaisnoto izdevumu slieksni no 600 eiro līdz 1500—1700 eiro, jo šobrīd esošo medicīnas pakalpojumu cenu dēļ par pārmaksāto nodokli praktiski neesot iespējams saņemt atpakaļ pat pusi viena gada laikā. Šāds ierosinājums vērtējams kā pamatots un savlaicīgs, ņemot vērā pēdējo gadu straujo pakalpojumu cenu pieaugumu. Sliekšņa paaugstināšana varētu dot lielāku atvieglojumu tiem, kuri regulāri sedz medicīnas izdevumus no saviem līdzekļiem, kā arī veicināt taisnīgāku nodokļu pārmaksas atgūšanas sistēmu. Viedokli par šo ierosinājumu lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāja vietniekam Mārim Justam un deputātam Artūram Čačkam.

Jebkurš atvieglojums palīdz
– Es atbalstītu šādu ierosinājumu, tikai jāsaprot, ka tas attieksies uz aktīvākiem cilvēkiem, jo ne visi aizpilda gada ienākumu deklarāciju un saņem attaisnotos izdevumus. Šobrīd Latvijā vidējais dzīves līmenis, salīdzinot ar citām valstīm, nav tik augsts, un jebkurš atvieglojums iedzīvotājiem palīdz plānot budžetu un padara vieglāku ikdienas dzīves plānošanu, dod iespēju vairāk iegādāties sev nepieciešamās lietas, – viedokli pauž Māris Justs. – Droši vien jāņem vērā, ka medicīnas izmaksas diemžēl nav labprātīgas, bet ir vajadzīgas un veicina mūsu visu kopējo sabiedrības veselības stāvokli – mūža ilgumu, darbspēju. Un tieši šis ir tas galvenais punkts, uz kuru vajadzētu šobrīd skatīties.

Jāizvērtē iespējas
– Ir divi skatpunkti – no indivīda interesēm, protams, vajadzētu šo slieksni celt, bet no valsts puses jāskatās, cik tas varētu fiskāli izmaksāt. No politiskā viedokļa, es atbalstu šādu iniciatīvu. Attaisnotie izdevumi, par kuriem var iesniegt deklarāciju, ir apsveicami. Viss jāizvērtē, balstoties uz iespējam, – spriež Artūrs Čačka. – Noteikti ir dati, kas apliecina, cik cilvēku iesniedz šīs deklarācijas un kādas summas saņem. Ideja nav slikta, jo tādā veidā cilvēki saņem kompensāciju par saviem izdevumiem. Ja valsts to var atļauties – kāpēc nē? Bet ir jāsaprot, ka kādam iedodot, citam atkal būs jānoņem, un tad rodas jautājums, kam tad noņems? Zinot, kā veidojas budžets un kā sadalās līdzekļi, es teiktu, ka situācija un iespējas jāanalizē.

13.02.2026.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px