Tuvojoties Eiropas Savienības komisāra kandidāta izvirzīšanai, Latvijā ir sākušās diskusijas par tā izvirzīšanas kārtību.
Vairākas partijas ierosina mainīt līdzšinējo kārtību, kad šī amata kandidātu vienpersoniski izvirza Ministru prezidents. Daži uzskata, ka to varētu uzticēt Valsts prezidentam, vēl citi, ka tas, kā jau parlamentārā republikā, būtu jādara Saeimai. Arī Valsts prezidents Andris Bērziņš trešdien pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem sacīja, ka „tas nebūtu slikti, ja izvirzīšanas kārtība tiktu skaidri definēta, un ka, protams, tas neizslēdz, ka tiktu nodefinēta esošā pieeja", piebilstot, ja eirokomisāra kandidāta izvirzīšana tiktu uzticēta prezidentam, tad viņš attiecīgi arī rīkosies. Viedokli, vai nepieciešams mainīt ES komisāra izvirzīšanas kārtību, lūdzu izteikt Varakļānu novada domes priekšsēdētāju Māri Justu un Vestienas pagasta pārvaldes vadītāju Artūru Vīli-Bērziņu.
Jāapstiprina arī Saeimai
– Šajā jautājumā tik ļoti gan neesmu iedziļinājies, bet, iespējams, ES komisāra kandidātu arī turpmāk varētu izvirzīt premjers. Nekā slikta jau tajā nav, taču ar nosacījumu, ja to pēc tam apstiprinātu Saeima. Ja premjers to dara vienpersoniski, pārāk demokrātiski tas neizklausās. Tad jau tomēr pareizāk būtu, ja kandidatūru šim amatam izvirzītu Saeima, – uzsver Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs. – ES komisāra panākumi, kā jebkurā citā darbā, lielā mērā ir atkarīgi no cilvēka, kādu ievēlē šajā amatā. Var strādāt un var izlikties, ka to dara. Ja strādā, tad var daudz padarīt un šo to ietekmēt un panākt mūsu valsts labā. Ja ne likumdošanas jomā, tad nepastarpināti pārstāvot mūsu valsti ES.
Par to jādiskutē
– Manuprāt, gluži vienpersoniski premjeram to nevajadzētu darīt, bet neesmu pārliecināts, ka par to būtu jābalso visai Saeimai, varbūt to varētu uzticēt Ministru kabinetam. Premjers vai Valsts prezidents varētu izvirzīt kandidatūru, bet tā tomēr būtu jāizvērtē vēl kādā institūcijā, kā, piemēram, Saeimas prezidijā, –
atzīmē Vestienas pagasta pārvaldes vadītājs Artūrs Vīle-Bērziņš. – Neizslēdzu arī Saeimas balsojumu (par to būtu jādiskutē), jo eirokomisāra amats ir tomēr svarīgs ne tikai Latvijas mērogā, bet visā ES. Katrā ziņā tas nebūtu nekas ārkārtējs, ja kandidatūru izvēlētos parlaments, izvērtējot vairākus pretendentus. Tik spēcīgu, izglītotu un gudru kandidātu ES komisāra amatam, kāds pašlaik mums ir Andris Piebalgs, gan diez vai izdosies atrast, tāpēc vēl jo vairāk nākamā ES komisāra izvēlei ir jāpieiet ar lielu atbildību.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA