Saeimas grozījumi likumā „Par pašvaldībām" paredz, ka no šā gada 1. jūlija pašvaldībām būs jānodrošina domes sēžu ierakstīšana audioformātā un ieraksta ievietošana pašvaldības mājas lapā. Viedokli par iecerēto jaunievedumu lūdzu izteikt Mārcienas pagasta pārvaldes vadītāju Ināru Mālnieci un Madonas novada domes priekšsēdētāju Andreju Ceļapīteru.
Pārāk aizraujamies
– Acīmredzot tā ir vēl viena liberālās demokrātijas iezīme. Es nedomāju, ka sabiedrībai ļoti daudz ko dos apspriešanas mehānisma publiskošana. Svarīgs jau ir rezultāts, kādi lēmumi tiek pieņemti, nevis tas, kā tas noticis, vai tie būtu dzimuši asās diskusijās, izvērtējot oponentu iebildumus. Lai beigās nesanāk tā, kā Saeimā, kur viens otrs deputāts kāpj tribīnē, lai tikai „savas spalvas" uzspodrinātu, – uzsver Ināra Mālniece. – Es pati esmu piedalījusies daudzās sēdēs, kurās tiek izlemti ar pagasta pārvaldi saistīti jautājumi. Novada domes deputāti vienmēr bijuši korekti. Pie mums jau nav tā, kā Ukrainas parlamentā, kur nonāk līdz pat kautiņiem. Protams, katram ir tiesības uz savu viedokli, un tas ir labi, ka to iespējams paust, bet reizēm šķiet, ka mēs par daudz aizraujamies ar demokrātiju. Iespējams, arī iecerētais jaunievedums nesīs sev līdzi vairāk negatīvu, nekā pozitīvu ieguvumu. Turklāt jāatceras, ka domes sēdes ir atklātas un tajās var piedalīties katrs, kam tas interesē.
Kļūs īsākas
– Tehniski to nodrošināt nebūs sarežģīti, bet, iespējams, tas ietekmēs diskusijas domes sēdēs, tās vairs nebūs tik atklātas, un „melnais darbs" vairāk tiks pārnests uz komiteju sēdēm un darba grupām, lēmumu projekti būs vairāk izdiskutēti, vairāk pieslīpēti, un droši vien arī domes sēdes kļūs īsākas. Publiskais formāts droši vien uzliks zināmu rāmi. Kā tas notiek, kad tiek veikts audio vai video ieraksts un notiek filmēšana, varam jau vērot Saeimas darbā, – akcentē Andrejs Ceļapīters. – Deputāti pēc jauninājuma ieviešanas gan, iespējams, vairāk piedomās pie sakāmā. Publiskās telpas un žurnālistikas tradīcijās jau ļoti populāri ir izņemt kādu teikumu no tā, ko cilvēks ir teicis, un pagriezt to pavisam citā rakursā. Negribētos, ka pēc šī jauninājuma ieviešanas deputāti to izmantotu sava politiskā kapitāla vairošanai, nevis problēmas risināšanai, kā tas Madonas novadā bijis līdz šim. Par šādu attieksmi paldies ir jāpasaka visiem deputātiem, kas ir orientēti uz problēmas risinājumu, kā arī tiem, kas nāk uz pašvaldību un iniciē dažādu aktuālu jautājumu apspriešanu. Ceru, ka arī turpmāk tiks risinātas konkrētākas problēmas, nevis publiskajā telpā katrs mēģinās spodrināt savu tēlu.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA