20. novembrī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce plašsaziņas līdzekļus informēja par 300 dienās, kopš stājies šajā amatā, paveikto, tai skaitā uzsverot, ka ministrija noslēgusi darbu pie likuma, kurš bijis asu diskusiju objekts teju 20 gadu garumā.
Saeima ir pieņēmusi grozījumus Iepakojuma likumā, kas paredz, ka no 2022. gada 1. februāra Latvijā beidzot sāks darboties depozīta sistēma dzērienu iepakojumam. Viedokli, kā vērtē depozīta sistēmas ieviešanu arī mūsu valstī, lūdzu izteikt Aronas pagasta pārvaldes vadītāju Andreju Piekalnu un Mētrienas pagasta pārvaldes vadītāju Andri Dzenovski.
Situāciju uzlabos
– Es domāju, ka depozīta sistēma uzlabos iepakojuma savākšanu. Iedzīvotāji būs ieinteresēti to nodot, lai atgūtu dzērienu cenā iekļauto depozīta maksu. Daudzās valstīs, tai skaitā mūsu kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā -, tā darbojas daudzus gadus, un šai ziņā tur ir jau uzkrāta pozitīva pieredze, – akcentē Andrejs Piekalns.
– Arī Latvijā depozīta sistēmu jau sen vajadzēja ieviest, bet labi, ka tā vismaz pēc diviem gadiem nu sāks darboties. Tas nekas, ka dzērieni tāpēc kļūs nedaudz dārgāki. Arī tagad tiem ik pa laikam palielina cenu, un mēs pat īsti nezinām, kas to ir izraisījis. Turpretī dzērienā iekļauto depozīta maksu varēs atgūt, un, manuprāt, šo iespēju daudzi izmantos. Tas arī uzlabos situāciju atkritumu šķirošanā un savākšanā. Beidzamajos gados šajā jomā ir daudz darīts. Arī Aronas pagastā – Kusā un Lauterē – ir uzstādīti dalītie konteineri, lai iedzīvotājiem būtu iespēja šķirot atkritumus.
Jau sen bija jāievieš
– Tas noteikti ir pozitīvi, ka beidzot arī Latvijā sāks darboties depozīta sistēma. Tas rosinās dzērienu pudeles nemest kopā ar sadzīves atkritumiem, kaut gan jau tagad iedzīvotāju apzinīgākā daļa atkritumus šķiro un iepakojumam izmanto dalītos konteinerus. Iespēja šķirot atkritumus ir arī Mētrienā, – uzsver Andris Dzenovskis. – Taču no 2022. gada būs plašākas iespējas nodot atpakaļ noteiktus izlietoto dzērienu iepakojumu veidus, saņemot depozīta maksu, kas būs iekļauta šo dzērienu cenā veikalos. Tātad kādus tas rosinās savākt arī publiskajās teritorijās izmētātās PET pudeles un citus izlietoto dzērienu iepakojumu veidus. Igaunijā depozīta sistēma jau sen veiksmīgi darbojas, un tur ir sasniegti ļoti augsti dzērienu iepakojumu savākšanas rādītāji. Žēl, ka Latvijā tas prasīja tik ilgu laiku. Acīmredzot bija jāpārvar arī kādi zemūdens akmeņi. Taču – labāk vēlu, nekā nekad.
29.11.2019.