Šopirmdien ES ārlietu ministri sāka debates par noteikto sankciju pret Baltkrieviju iespējamo atcelšanu, sākumā gan tikai uz četriem mēnešiem. Šāds žests tiek skaidrots ar politieslodzīto atbrīvošanu šajā valstī, kā arī to, ka prezidenta vēlēšanas 10. oktobrī noritēja bez lieliem protestiem un „pieņemamā klimatā". Viedokli, kā vērtē šādu ES ieceri, ko atbalsta arī Latvija, lūdzu izteikt Aronas pagasta pārvaldes vadītāju Andreju Piekalnu un Madonas novada pašvaldības izpilddirektoru Āri Vilšķērstu.
Labāk ir sadarboties
– Abpusēji izdevīgākas vienmēr ir labas kaimiņattiecības. Labāk ir sadarboties, nevis konfliktēt un nerunāt. Sankciju atcelšana neko briesmīgu jau nevar nodarīt ne mums kā Baltkrievijas kaimiņvalstij, ne arī visai Eiropai, – uzsver Andrejs Piekalns. – Turklāt beidzamajā laikā Baltkrievijā ir notikušas arī pozitīvas pārmaiņas, no apcietinājuma atbrīvoti opozīcijas līderi, bet valsts struktūra un vadība gan nav mainījusies. Taču arī šai ziņā kāds cerību stariņš demokrātijas virzienā ir parādījies. Vismaz, kā ir izteicies atkārtoti ievēlētais prezidents Aleksandrs Lukašenko, viņš esot par pārmaiņām, vienīgi tām jānotiek pakāpeniski – nevis revolūcijas, bet gan evolūcijas ceļā.
Varētu uzlaboties
– Madonas novada pašvaldībai ir noslēgts sadarbības līgums ar Logoiskas pašvaldību Baltkrievijā, diezgan attīstītu reģionu, kas atrodas netālu no Minskas. Epizodiski notiek arī delegāciju vizīšu nelielā sastāvā organizēšana, bet pagaidām pārāk cieša sadarbība nav izveidojusies, – atzīst Āris Vilšķērsts. – No mūsu puses nekādi šķēršļi tai netiek likti, bet politiskās nostādnes visu laiku jau šūpojas un ik pa brīdim mainās pašā Baltkrievijā. Būtībā daudz kas no tā, par ko attiecībā uz sadarbības formām sākumā runājām, ir palicis ieceru līmenī. Kā, piemēram, sportistu apmaiņa, ņemot vērā, ka gan pie mums, gan pie viņiem ir izveidota atbilstoša sporta bāze, tāpat treniņnometņu rīkošana bērniem utt. Bet kopumā attiecības mums nav pasliktinājušās. Kontakti tiek uzturēti, regulāri notiek biznesa forumi gan Daugavpilī, gan Polockā, gan citās pilsētās, kuros piedalās arī abu pašvaldību pārstāvji. Taču pagaidām mūsu sadarbība ir tādā kā nogaidošā režīmā, tā, ļoti iespējams, varētu aktivizēties pēc ES sankciju atcelšanas pret Baltkrieviju. Ideālākais variants gan būtu ne tikai citam citu iepazīt, attīstot kultūras sakarus. Ļoti svarīgi, lai sadarbības iespējas spētu izmantot arī uzņēmēji.