Aizvakar Saeima noraidīja partijas „Jaunais laiks" priekšlikumu grozījumiem likumā par pašvaldībām, kas paredz atbrīvot no amata pašvaldību vadītājus, kuriem piemērots tāds drošības līdzeklis, kas vairāk nekā trīs mēnešus ierobežo viņu iespējas pildīt darba pienākumus. Viedokli, kā rīkoties šādos gadījumos, lūdzu izteikt Liezēres un Dzelzavas pašvaldību vadītājus Jāni Sirmo un Elmāru Vaski.
Jāizlemj deputātiem
– Likumā par pašvaldībām jau tagad ir dota iespēja deputātiem atbrīvot no amata ievēlēto pašvaldības vadītāju. Kāpēc vēl kādam būtu jādod tiesības ar rīkojumu atstādināt pašvaldības vadītāju? Deputāti uz vietas situāciju tomēr labāk pārzina un objektīvāk var to izvērtēt. Pie tam, kamēr tiesa nav pieņēmusi notiesājošu spriedumu, tikmēr cilvēks ir nevainīgs, – spriež Jānis Sirmais. – Ja deputāti vēlas, lai pašvaldības vadītājs, pret kuru piemērots drošības līdzeklis, paliktu amatā, lai tā notiek. Tas ir viņu lēmums un atbildība. Kā tas, piemēram, ir Ventspils mēra Aivara Lemberga gadījumā. Bet tur jau ir tas sāls, ka varasvīri Rīgā grib izlemt visu, kas notiek Latvijā. Un ne tikai to, kas skar pašvaldības. Turpretī, kad valsts iejaukšanās ir vitāli nepieciešama, tad gan izrādās, ka nav nevienas institūcijas, kas pašvaldībām gribētu palīdzēt atrisināt kādu sarežģītu problēmu.
Vispirms jāpierāda
– Ja pret pašvaldības vadītāju tiek piemērots drošības līdzeklis, kas ilgstoši liedz pildīt amata pienākumus, un izvirzītās apsūdzības ir pamatotas un pierādāmas, kā arī tās atzīst pats apsūdzētais, tad droši vien loģiskākais lēmums, ko deputāti varētu pieņemt, būtu par atbrīvošanu no darba vai vislabāk – ja šādu lēmumu, apzinoties savus nodarījumus un ieklausoties sirdsbalsī, pieņemtu pats pašvaldības vadītājs, bet ne jau to izlemtu Rīgā, ministrijā, – uzskata Elmārs Vaskis. – Turpretī tad, ja situācija ir neskaidra, vai kā A. Lemberga gadījumā, kad viņš sevi uzskata par nevainīgu un apsūdzības par nepamatotām, šāda lēmuma pieņemšanai tomēr nav īsta pamata. Ja nevar pierādīt, ka viņš ir melns, tad ir jāuzskata par baltu. Es neesmu A. Lemberga aizstāvis, bet uzskatu, ka apsūdzības nevar vilkties gadiem ilgi un ar cilvēku tā nevar spēlēties kā kaķis ar peli. Nevar gadiem ilgi vazāt aiz deguna un beigās pateikt, ka ir nevainīgs. Tāpēc, kamēr tiesas sprieduma nav, tikmēr pašvaldības vadītājs var palikt amatā. It īpaši, ņemot vērā, ka katram priekšsēdētājam ir vietnieki, kas viņa prombūtnes laikā vada pašvaldību.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA