Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Būs jānorāda naudas izcelsme

ZANE BIKOVSKA

Autors • 06.11.2025.

Burtu lielums

No 1. novembra, uzsākot ēkas būvniecības procesu, visām fiziskajām personām Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) ir jānorāda izcelsme naudai, par kuru plānots finansēt būvniecību. Šis ir viens no pasākumiem, kas iekļauts ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā. Piemēram, vai būvniecībai tiks izmantoti ienākumi no darba algas, saimnieciskās darbības vai citiem ienākumu avotiem, vai tiks izmantots aizņēmums. Jaunā kārtība saistīta ar iespējamām aplokšņu algām vai nedeklarētiem ienākumiem arī citās nozarēs. Viedokli par jaunpieņemtajiem noteikumiem lūdzu izteikt Lubānas apvienības pārvaldes vadītājam Tālim Saleniekam un Madonas novada domes izpilddirektoram Uģim Fjodorovam.

Ne šādā veidā
– Man šķiet, ka mēs atkal braucam grāvī. Par naudas ieskaitīšanu un izņemšanu no konta jau ir jāatskaitās, tagad par būvniecību. Datu bāzē taču var redzēt katra ieņēmumus un izdevumus. Ja cilvēks pats ir sakrājis naudu, interesanti zināt, par ko gan viņam būtu jāatskaitās? Ar katru gadu viss paliek arvien trakāk, – viedoklī dalās Tālis Salenieks. – Droši vien ir kāds mērķis, kā izskaust korupciju, bet šis, manuprāt, nav viens no tiem gadījumiem. Jādomā, kā to administrēt, kā kontrolēt. Ja kādas personas ienākumi šķiet aizdomīgi, to taču var pārbaudīt. Kādu ieganstu vienmēr var atrast, piemēram, ka nauda ir vinnests loterijā, ka vecmamma, mamma, vectēvs, tante aizdeva naudu, un ko viņiem tas dos? Visu laiku runājam, ka jāmazina birokrātija, bet šīs prasības paliek arvien lielākas. Ja ēnu ekonomiku grib mazināt, tad ne jau šādā veidā.

Atbalstāms priekšlikums
– Patiesībā tā ir tikai lietu sakārtošana, jo nav nekāds noslēpums, ka šajā „pelēkajā zonā" lielākoties strādā tie, kas darbojas nevis kā uzņēmēji, bet veic tā saucamās haltūras. Līdz ar to, ieviešot šo noteikumu, zināmā mērā tiks sakārtota būvniecības nozare, – atzīst Uģis Fjodorovs. – Skaidrs, ka skatoties uz izmaksām, tās noteikti būs lielākas – ja pieskaitām klāt nodokļu maksājumus, tas kā minimums ir plus 30 %, ja ne vēl vairāk. Sistēmas sakārtošanas vārdā šis pilnīgi noteikti ir atbalstāms priekšlikums. Arī konkurence starp uzņēmējiem, kas strādā legāli un nelegāli, varētu izlīdzināties un kļūt citādāka.

07.11.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px