Pēc pieciem gadiem stāsies spēkā jauni likuma grozījumi, nosakot, ka bāriņtiesu locekļiem jābūt vismaz bakalaura grādam, bet priekšsēdētājam un viņa vietniekam –
maģistra. Pēc augstāku prasību piemērošanas ar problēmām var saskarties daudz bāriņtiesu – jaunajiem noteikumiem atbilstošas izglītības darbiniekiem nav 40% Latvijas bāriņtiesu un jaunu darbinieku piesaistīšana būšot problemātiska,. Viedokli par augstāku prasību noteikšanu bāriņtiesām lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāju Andreju Ceļapīteru.
Svarīga ne tikai izglītība
– Principā šī joma jau ir ļoti svarīga, tāpēc nepieciešama arī atbilstoša izglītība, bet ne vienmēr izglītības dokuments ir spēju un pieredzes apliecinājums, un tas gan ir jāņem vērā. Papildus izglītības dokumentam ir jābūt arī spējām vai nu vadīt, vai darboties kā bāriņtiesas loceklim, un tas arī noteikti ir jāvērtē, – uzskata Andrejs Ceļapīters. – Madonas novadā augstāku prasību izvirzīšana bāriņtiesām īpašas raizes nesagādās, jo jau tagad ir atbilstošs izglītības līmenis. Nenoliedzami, bāriņtiesu locekļiem ir jābūt izglītotiem, ar noteiktām rakstura iezīmēm, spējām risināt konfliktsituācijas, atrasties un adekvāti reaģēt spiediena un konfliktsituāciju atmosfērā, kad bieži vien svarīgi lēmumi ir jāpieņem minūšu vai dažu stundu laikā. Katrā ziņā ar izglītības dokumentu viss stāsts vēl nebeidzas. Ir jābūt, kā jau minēju, atbilstošām rakstura īpašībām, tāpat vēlama ir arī uzkrātā pieredze.
Vaicāts, vai situācijā, kad bāriņtiesu priekšsēdētājiem tiek izvirzītas augstākas prasības nekā pat daļai tiesnešu, viņiem būtu jānosaka arī sociālās garantijas un jāapdrošina veselība, Madonas novada domes priekšsēdētājs uzsver, ka pašvaldība nevar no visas sistēmas izcelt vienu jomu.
– Mēs šajā ziņā strādājam sistemātiski, izvirzot līdzīgus nosacījumus visā novadā. Aizejot atvaļinājumā, darbinieki tiek nedaudz finansiāli atbalstīti, bet veselības apdrošināšanu nepraktizējam. Ņemot vērā novada lielumu un darbinieku daudzskaitlīgumu, tas būtu pietiekami ietilpīgs finanšu ieguldījums. Vienīgi veselības apdrošināšanu caur kolektīvo līgumu var apmaksāt paši darbinieki. Nākamā gada budžeta kontekstā par to vēl neesam diskutējuši, bet īpaši atvēzēties mēs nevarēsim, neraugoties uz to, ka budžets būs ar pieaugumu. Ir paredzams minimālās darba algas pieaugums, līdz ar to attiecīgi būs jāpalielina alga arī tiem, kam tā ir lielāka. Pretējā gadījumā minimālā alga ar gadiem būs tāda pati, kā tai tuvu esošās speciālistu tagadējās algas. Par to deputāti vēl spriedīs, pagaidām neesam runājuši arī par sociālo garantiju palielināšanu, bet es tā īpaši neredzu, ka bāriņtiesu locekļiem varētu tās noteikt lielākas nekā pārējiem pašvaldības darbiniekiem vai veikt viņu veselības apdrošināšanu, – akcentē Andrejs Ceļapīters.