Starp 11. Saeimas vēlēšanām pieteiktajiem deputātu kandidātiem daudz ir arī atlaistās 10. Saeimas deputātu. Viens no tagadējiem deputātiem, eksprezidents Guntis Ulmanis ir atzinis, ka visiem atlaistajiem tautas kalpiem vairs nevajadzētu kandidēt vēlēšanās. Viedokli par atlaistās 10. Saeimas deputātu piedalīšanos parlamenta vēlēšanās lūdzu izteikt Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu un Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāju Ilzi Dreimani.
Katrs jau cīnās par politisko ietekmi
– Tas jāvērtē atkarībā no jaunās situācijas. Kas vispār reāli var kandidēt šajās ārkārtas vēlēšanās – vai nu tagadējie deputāti, vai pavisam jauni, bet – cik daudz jauno var piesaistīt tik īsā laikā un cik, ņemot vērā Saeimas zemo prestižu, vispār ir gatavi kandidēt? Tas, manuprāt, ir atklāts jautājums. Turklāt nevienam jau nevar aizliegt kandidēt, ja viņš pats to grib un saņem partijas atbalstu, – uzsver Vilnis Špats. – Atšķirībā no citām reizēm šoreiz arī „Vienotība" neveica aptauju reģionālajās nodaļās par to, kurus vajadzētu virzīt par deputātu kandidātiem Saeimas vēlēšanās. Tagad tas viss notiek diezgan ātrā tempā, un katrs cīnās, lai saglabātu vai nostiprinātu savu politisko ietekmi. Kas attiecas uz mani, es domāju, ka par „Vienotību" var balsot. V. Dombrovskis ir labi turējies, par to, ko viņš ir izdarījis, – cepuri nost!
Parāda attieksmi
– Domāju, tas ir katra deputāta individuāls lēmums, kas parāda, kā viņš vērtē savu atbildību procesos, kuri ir noveduši pie tagadējās Saeimas atlaišanas. Acīmredzot tie, kas kandidē atkārtoti, uzskata, ka viņi pie tā nav vainojami, – atzīst Ilze Dreimane. – To gan var vērtēt dažādi, jo, no vienas puses, tas ir paša deputāta lēmums, bet, no otras puses, to ir akceptējušas arī partijas, kas apstiprina kandidātu sarakstus un iekļauj tajos 10. Saeimas deputātus, uzskatot, ka viņi ir profesionāļi un spējīgi veikt šos pienākumus, vai arī tām nav citu, jaunu kandidātu, ko piedāvāt. Tagad vēlētājiem, svītrojot vai ievelkot plusu, būs iespēja paust savu attieksmi, līdzīgi, kā tas bija referendumā, kad ļoti būtiski bija tajā piedalīties un pateikt savu „jā" vai „nē". Arī tagad būs ļoti svarīgi 17. septembrī aiziet un izdarīt savu izvēli 11. Saeimas vēlēšanās. Man pašai principā ir skaidrs, par ko balsošu, kaut gan, protams, es vēl iepazīšos ar partiju programmām un sarakstiem. Sekoju arī partiju pārstāvju diskusijām, kas TV kanālos ir jau sākušās, un tās arī vērtēju.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA