Šīs nedēļas galvenais notikums — ASV prezidenta vēlēšanas — ir izskanējis ar pārliecinošu Donalda Trampa uzvaru. Amerikas vēsturē viņš ir tikai otrais prezidents, kam izdevies atgriezties Baltaja namā pēc četru gadu pārtraukuma. Vēsturē viņš ieies gan kā 45., gan arī kā 47. ASV prezidents. Kā, sveicot ASV prezidenta vēlēšanu uzvarētāju — republikāni, bijušo prezidentu Donaldu Trampu, norādījis mūsu Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, pēc šīm vēlēšanām esot skaidrs, ka Eiropai būs vairāk jāinvestē aizsardzībā, ASV uzstāšot, lai Eiropa dara vairāk savai aizsardzībai un Ukrainas atbalstam. Vienlaikus viņš atzīmēja, ka “mums nav pamata apšaubīt ASV interesi saglabāt spēcīgu NATO”. Viedokli par ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu lūdzu izteikt Madonas apvienības pārvaldes vadītājam Guntim Ķeverim.
Var būt visādi
– Uz ASV prezidenta vēlēšanu rezultātu skatos divējādi. Protams, Donalds Tramps Amerikai tagad sola „zelta laikmetu", un tā varētu arī būt, bet jautājums ir arī par to – kāda būs viņa attieksme pret Eiropu un – galvenais – pret Ukrainu. Bažas un satraukums ir diezgan liels, zinot, kāds ir Tramps, kāda ir viņa pagātne un kāds bija viņa pirmās prezidentūras laiks. Viņš ir neprognozējams cilvēks, neviens īsti nevar pateikt, ko no viņa gaidīt, – atzīst Guntis Ķeveris. – Es tik ļoti neesmu iedziļinājies, kādas ir Trampa un Putina attiecības, viņu iespējamā sadarbība, bet varbūt viņam arī izdodas vienoties ar Putinu par kara izbeigšnau Ukrainā, kas būtu apsveicami, bet, protatms, tikai tad, ja tiktu ievērotas Ukrainas intereses. Tāpat kā par to, ka, turpinoties karam, Ukrainai var tikt piegriezts skābeklis. Situācija var tikai vēl vairāk eskalēties, jo, kā jau šobrīd izskan, Ukrainai ir gatava palīdzēt Dienvidkoreja.
No otras puses, lielais amerikāņu atbalsts Trampam ir saprotams. Viņi ir tālu prom pāri okeānam, karš notiek tālu, un viņus maz uztrauc, kas notiek Eiropā. Viņus vairāk interesē iekšpolitika, ekonomiskā situācija savā valstī, lai nauda tādos apmēros neplūstu ārā no valsts. Ņemot vērā, cik daudz Amerika ir palīdzējusi Ukrainai, lai arī bieži ar lielu kavēšanos, jāatzīst, ka, ja šīs palīdzības nebūtu, situācija Ukrainā būtu vēl daudz dramatiskāka. Kāda būs ASV palīdzība Ukrainai pēc Trampa stāšanās amatā, vai tā turpinās saņemt palīdzību, ir smags jautājums, uz kuru skaidras atbildes pagaidām nav. Protams, es varu kļūdīties, pieļaujot, ka pavērsiens mainīsies uz slikto pusi, un es ceru, ka tā nenotiks, bet var būt visādi. Nedod, Dievs, ka Amerika vēl sāks čupoties ar Krieviju!
08.11.2024.