Aizvakar TV ziņu raidījumos plaši tika apspriesta kārtējā AS „Diena” īpašnieku maiņa. Tās akcijas ir iegādājies pazīstamais uzņēmējs Viesturs Koziols, kas tuvākajā laikā kļūs par vienīgo SIA „Dienas mediji”, kas izdod laikrakstus „Diena” un „Dienas Bizness”, valdes locekli. Viedokli, vai īpašnieka maiņa ietekmēs laikraksta saturu un mazinās preses un vārda brīvību, lūdzu izteikt Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāju Ilzi Dreimani un Madonas pilsētas pārvaldnieku Gunti Ķeveri.
Tas ir beigu sākums
— Man jau liekas, ka īpašnieku maiņa nevar neatstāt iespaidu. Šo avīzi es lasīju regulāri līdz brīdim, kad to skāra pirmās pārmaiņas un no „Dienas” bija spiesti aiziet vadošie žurnālisti. „Diena” man likās tāds uzticams ziņu avots, bet pēc šīm pārmaiņām es to, izņemot izklaides pielikumus, vairs nelasu. Kārtējā īpašnieku maiņa, manuprāt, ir šīs avīzes beigu sākums. Katrā ziņā tā vairs nebūs neatkarīga ziņu avota ar savu nostāju un ietekmi simbols, — uzskata Ilze Dreimane. — Es arī neredzu, kurš no tagadējiem laikrakstiem varētu ieņemt „Dienas” vietu. Protams, arī avīzes auditorija ir rādītājs, pēc kura var spriest par tās ietekmi sabiedrībā. Liela lasītāju auditorija ir „Latvijas Avīzei”, daudzi lasa „Neatkarīgo”, bet tie nav mani laikraksti. Turklāt „Dienai” ir īpaša loma un nozīme pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Šajā laikā tā ar savu nostāju bija klāt visos valstij būtiskajos notikumos.
Nevajadzētu ietekmēt
— Es gan avīzes, izņemot laikrakstu „Stars”, neabonēju. Ziņas un jaunumus galvenokārt uzzinu internetā. To, vai pēc īpašnieku maiņas arī „Dienas” saturs mainīsies, kā tas ietekmēs žurnālistu neatkarību, grūti prognozēt, bet es sliecos domāt, ka tā nenotiks. Katrā ziņā īpašnieku maiņai nevajadzētu ietekmēt vārda un preses brīvību, — uzsver Guntis Ķeveris. — Es domāju, ka Latvijā pastāv preses un vārda brīvība. Reizēm vārda brīvība ir pat par daudz liela un līdzinās visatļautībai, īpaši attiecībā uz avīzēs publicēto rakstu komentāriem to mājas lapās internetā. Tas tomēr nav īsti normāli, ja, komentējot rakstus, katrs anonīmi, kā saka, „aiz slēptas sejas”, var izteikt visu, ko vien vēlas, izmantojot arī cilvēka cieņu aizskarošas piezīmes. Mājas lapu administratoriem tomēr vajadzētu vairāk tam sekot līdzi un kontrolēt. Kritiku jau katrs var izteikt, arī neaizskarot citu cilvēku cieņu. Bet pagaidām dažs komentāros aizrunājas tik tālu, ka tos ir pat kauns lasīt…
Autors: ŽEŅA KOZLOVA