Aizvakar valdība 40 novados izsludināja ārkārtējo situāciju. Elektroapgādes traucējumi, ūdens un siltuma trūkums daudzdzīvokļu mājās, tāpat kā pēc 2005. gada janvāra vētras un pērnā gada 8. augusta vējgāzes, vēlreiz aktualizēja nepieciešamību palielināt gan aizsargjoslu platumu pie elektrolīnijām, gan ģeneratoru iegādes vajadzību. Viedokli šai sakarā lūdzu izteikt Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāju Ilzi Dreimani un Lubānas novada domes priekšsēdētāju Tāli Salenieku.
Ģeneratori ir jāpērk
– Ļaudonas pagasta iedzīvotāji jau iepriekšējā vasarā izbaudīja tās neērtības, kas jāpiedzīvo, ja ilgstoši nav elektrības. Diemžēl arī jaunais gads daudziem ļaudoniešiem iesākās ar elektroapgādes traucējumiem. Ļaudonas centrā elektrības nebija aptuveni 30 stundu, un dažviet, kā, piemēram, Beļavā, tās vēl nav arī šodien, 6. janvārī. Pēc pērnā gada 8. augusta vētras mēs iegādājāmies vienu ģeneratoru, kas tagad ļoti noderēja, – uzsver Ilze Dreimane. – Lai nerastos avārijas situācija un nodrošinātu vismaz minimālu ūdens cirkulāciju, vienīgo pašvaldības rīcībā esošo ģeneratoru izmantojām katlumājā. Taču lielas problēmas bija ar ūdens padevi, neraugoties uz to, ka zināma ūdens rezerve tornī jau ir. Plānojot šāgada budžetu, noteikti ir jāparedz līdzekļi jaunu ģeneratoru iegādei. Katrā ziņā Ļaudonas pagastā ar vienu ģeneratoru ir par maz, īpaši ziemā, jo tad ir jāizšķiras starp divām svarīgām prioritātēm – centralizēto ūdens piegādi un katlumāju. Ja toreiz, vasarā, mēs būtu iegādājušies divus ģeneratorus, tad mazāk problēmu, nodrošinot ūdens padevi, būtu tagad.
Mums neprasīja
– Tādu problēmu vai elektroapgādes traucējumu, kā Latgalē, mums gan nebija. Turklāt mums jau neviens nepajautāja, vai ārkārtas situācija ir jāizsludina arī Lubānas novadā, un tas ir mazliet dīvaini. Šo faktu mēs konstatējām, izlasot jaunākās ziņas internetā, – atzīst Tālis Salenieks. – Izsludinot ārkārtas situāciju, acīmredzot tiek atvieglots „Latvenergo" darbs, tagad varēs nocirst atsevišķus kokus un apgriezt zarus, kas traucē vai apdraud elektrolīnijas, iepriekš to nesaskaņojot ar zemes īpašnieku. Attiecībā uz ģeneratoriem – to pašvaldības rīcībā nav. Taču pēc ūdenssaimniecības projekta īstenošanas un atdzelžošanas stacijas uzcelšanas ir paredzēts arī ģenerators, bet, iespējams, ar tiem ir jānodrošina arī kanalizācijas tīkli, skolas, bērnudārzs, citas iestādes. Tik tālu vēl neesam aizdomājušies, bet droši vien, ņemot vērā bēdīgo pieredzi citās pašvaldībās, arī mums ir jāizvērtē nepieciešamība iegādāties ģeneratorus x stundai.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA