Vēl pagājušajā gadā Saeima pieņēma grozījumus likumā „Par policiju”, kas nosaka, ka no 2024. gada 1. janvāra pašvaldības policijai būs jābūt katrā pašvaldībā. Madonas novadā pašvaldības policija tika izveidota jau nedaudz agrāk, un nupat tai apritēja pirmais darba gads. Savukārt no šī gada 1. janvāra tika izveidota apvienotā Madonas novada un Varakļānu novada pašvaldības policija. — Vai šāds solis ir palīdzējis problēmu risināšanā un kā vērtējat mūsu pašvaldības policijas darbību? — vakar vaicāju Madonas un Varakļānu novadu domes priekšsēdētājiem Agrim Lungevičam un Mārim Justam.
Stratēģiski lēmums nav pareizs
– Ja pilnīgi godīgi, man šajā ziņā ir savs viedoklis, kuru esmu izteicis arī vairākiem ministriem un Saeimas deputātiem. Manuprāt, šis valstiski nav pareizs lēmums, – pauž Agris Lungevičs. – Valstī ir jābūt vienai spēcīgai policijai, vienam spēcīgam centralizētam dienestam, kurš veic visas funkcijas. Pašvaldība var nodarboties ar atsevišķām lietām. Piemēram, pieņemt kārtībniekus tādai pavisam elementārai kārtības nodrošināšanai. Šobrīd mums veidojas situācija, ka pašvaldības, protams, darīs visu, kas viņu spēkos, un pašvaldību policijas attīstīs, bet tas, ko mēs redzam, ka arvien mazāka loma paliek Valsts policijai, kas, manuprāt, nav pareizi ne ģeopolitiski, ne no iekšējā drošības viedokļa. Bet ir lemts, kā ir lemts, un mēs to ievērojam. Protams, ka ir lietas, ko pašvaldības policija var paveikt ļoti labi, un varbūt šis tas arī pašvaldībā paveicams labāk nekā valsts dienestā.
Sadarbība ir laba
-Šī ideja nekad nav bijusi pareiza, – atzīst arī Māris Justs. – Bija jāstiprina Valsts policija, un, ja nepieciešams, jāmeklē papildus resursi, lai nodrošinātu šīs kārtības policijas funkcijas. Bet šobrīd likums bija pateicis, ka jāveido pašvaldības policijas, un tas arī bija obligāts noteikums – kā viena no pašvaldības funkcijām. Tāpēc mūsu gadījumā, kā jūs jau zināt, Varakļāni veidoja kopīgu policiju ar Madonu. No šī viedokļa, es domāju, tas bija pareizs lēmums, jo vieniem izveidot un uzturēt pašvaldības policiju nebūtu prātīgi, jo tad vēl mazāk varētu nodrošināt šo dežūrrežīmu vai nepārtrauktību šīs funkcijas veikšanā. Šobrīd lielākā problēma ir kadru trūkums. Tā vietā, lai Varakļānos būtu divi inspektori, kā tas paredzēts pašvaldības policijas nolikumā, šobrīd ir tikai viens un uz nepilnu slodzi. Situācija salīdzinoši nav mainījusies, kad bija tikai kārtībnieks, vienīgi mainījušās ir tiesības un funkcijas, ko pašvaldības policists var veikt. Bet sadarbība kopumā ar Madonas novadu ir laba.
16.08.2024.