Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Akcīzes likme alkoholam

BAIBA MIGLONE

Autors • 27.06.2019.

Burtu lielums

Saeima 21. jūnijā pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā par akcīzes nodokli, stiprajam alkoholam akcīzes likmi samazinot par 15%. Izmaiņas saistītas ar Igaunijas pieņemto likumu, kas paredz no 1. jūlija par 25% samazināt akcīzes nodokli daļai alkoholisko dzērienu – alum, sidram un stiprajiem dzērieniem. – Kā vērtējat šādu lēmumu? – vakar vaicāju Ošupes pagasta pārvaldes vadītājam un Barkavas pagasta pārvaldes vadītāja p. i. Aigaram Šķēlam un Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītājam Artūram Portnovam.

Nevajadzēja mainīt
– Mans personīgais viedoklis ir, ka akcīzes nodokli alkoholam nevajadzēja mainīt. Es šaubos, vai tie pāris desmiti vai pāris simti cilvēku, kuri no Igaunijas pierobežas aizbrauks pēc tā alkohola pudeles uz Igauniju, būs tas lielākais zaudējums, nekā mēs valsts mērogā tagad iekasēsim akcīzes nodoklī, – spriež Aigars Šķēls. – Jebkurā gadījumā valsts ir rēķinājusies ar šiem ieņēmumiem – ir solītas algas gan skolotājiem, gan mediķiem utt. Akcīze bija viens no posteņiem, no kura varēja ņemt resursus šiem pasākumiem. Palētināt akcīzi alkoholam – es īsti neesmu par to, nemaz par veselību šajā kontekstā nerunājot. Tas, manuprāt, bija pārsteidzīgi. Tad jau mums varbūt jāskatās Krievijas virzienā, kur alkohols salīdzinot ar mums vispār maksā kapeikas. No Krievijas kontrabandas ceļā katrā ziņā ieved daudz vairāk nekā no Igaunijas nākotnē.

Vajadzētu ierobežot
– Emocionāli, no cilvēciskā viedokļa domāju, ka tas nav pozitīvs lēmums. Šī joma jebkurā gadījumā būtu jāierobežo, lai tā neturpinātu veidoties kā tāda sērga, –
savu attieksmi pauž Artūrs Portnovs. – Manā skatījumā alkoholam vispār vajadzētu būt ekskluzīvai precei un tam būtu arī attiecīgi dārgāk jāmaksā. Un tiem, kuri vēlas ar šādām ekskluzīvām lietām nodarboties, būtu jābūt gataviem maksāt. Līdz ar to arī valsts ekonomika no tā iegūtu. Var jau runāt par dažādiem blakusefektiem, bet, manuprāt, tālredzīgi un plānveidīgi domājot, nekādu problēmu nebūtu. Es uzskatu, ka šādos cīniņos iesaistīties nekad nav prātīgi. Tālejoši skatoties, tie ar neko labu nerezultējas. Principā šo indi vajadzētu ierobežot. Cilvēki ir par daudz ar to aizrāvušies un ir aizgājuši tādā rutīnā, ka alkohols viņiem jau kļuvis par ikdienas sastāvdaļu.


28.06.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px