Jaunais mācību gads sācies ar aizliegumu 1. līdz 6. klases audzēkņiem skolā lietot mobilo tālruni. Vienlaikus šis aizliegums nav absolūts — skolām atstāta rīcības brīvība noteikt izņēmumus. Pirmsskolas vecuma un 1. līdz 6. klases izglītojamajiem izglītības iestādē ir aizliegts izmantot mobilos tālruņus, izņemot gadījumus, kad pedagogs ir atļāvis tos lietot izglītības procesā. Kāds ir jūsu viedoklis par šo aizliegumu? To jautāju Lubānas pilsētas pamatskolas direktorei Ivetai Peilānei un Cesvaines vidusskolas direktoram Didzim Baunim.
Pārmaiņas vajadzēja
– Bija nepieciešamas izmaiņas saistībā ar telefonu lietošanu skolās, jo nav noslēpums, ka starpbrīžos skolēni ļoti daudz „sēž telefonos" tā vietā, lai atpūstos vai domātu par gatavošanos nākamajai stundai, – saka Lubānas pilsētas pamatskolas direktore Iveta Peilāne. – Ja šķita, ka skolā tā būs ļoti liela problēma, tad mēs šo telefonu lietošanas aizliegumu izmēģinājām jau pagājušā mācību gada maijā. Bērni to uztvēra ļoti veselīgi. Ja pirmajās dienās bija tā, ka līdzi tika ņemts otrs telefons, tad šobrīd nekādu problēmu vai starpgadījumu nav, telefoni ir novietoti prom. Ja rodas vajadzība pēc tiem, piemēram, sazināšanās nolūkos, skolēni drīkst viedierīces paņemt. Skolā datortehnikas pietiek. Es uzskatu, ka pārmaiņas skolās bija vajadzīgas, lai ierobežotu telefonu lietojumu. Kamēr nonācām līdz šī noteikuma ieviešanai, pagāja trīs vai četri mēneši, tas nenotika ātri. Sākumā izskanēja jautājumi no vecākiem, kā varēs sazināties ar bērniem, kā nodot informāciju. Taču pieredze rāda, ka viss ir atrisināms.
Izprot noteikumus
– No 1. līdz 6. klasei nevajadzētu rasties situācijai, ka pedagogs atļauj lietot telefonus. Skolēniem ir pieejamas planšetes, kas tos aizvieto, – norāda Didzis Baunis. – Esam iegādājušies kastītes, katrā ir trīsdesmit ailītes un katrai no tām iegravēts savs numuriņš. Dežurantam ir klašu saraksti, katrs bērns, no rīta ienākot skolā, uzreiz atstāj dežurantam telefonu. Savu viedierīci skolēns var paņemt tikai tad, kad jau dodas prom no skolas. Šāda kārtība ir no 4. līdz 6. klasei, bet no 1. līdz 3. klases bērniem mobilie ir nolikti dziļi somās, un neviens bērns nemēģina tos izmantot. No vecākiem neesmu dzirdējis neapmierinātību, jo detalizēti vecāku kopsapulcē izrunājām šo jautājumu, pamatojot, kāpēc ir šāda kārtība. Ja sākumā kāds jautājums var radīt neizpratni, pēc mierīgas sarunas vecāki izprot, kāpēc šādi noteikumi ieviesti.
05.09.2025.