Izskatās, ka lielā mērā jau izreklamētās nākamā Madonas novada robežas iecerētās administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, apvienojot bijušajā Madonas novada teritorijā izveidotās pašvaldības, var vēl mainīties. Saeimas administratīvi teritoriālās reformas komisija ir uzdevusi Varakļānu novada domei noskaidrot savu iedzīvotāju viedokli par palikšanu Vidzemē vai pievienošanos Latgalei. Viedokli par iespējamo jauno pavērsienu lūdzu izteikt Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāju Artūru Portnovu un Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu.
Pašiem jāizlemj
– No malas jau tā grūti pateikt, kā būtu labāk. Pašvaldības vēlme, kā tas izskanējis publiskajā telpā, ir palikt Vidzemē, bet tas būtu jālemj pašiem varakļāniešiem, ja jau iedzīvotāju domas dalās. Noteikti šopiektdien klausīšos raidījumu Latvijas Radio, kurā par to tiks diskutēts, – uzsver Artūrs Portnovs. – Taču, ja man jautā, kāds ir mans personīgais viedoklis, man šķiet, ka Varakļānu novadam labāk būtu palikt Vidzemē. Katrā ziņā mēs būtu ļoti priecīgi, ja Varakļānu novads pievienotos Madonas novadam; bet, protams, viņiem pašiem jāsajūt, ko savā sirsniņā vairāk grib – palikt Vidzemē vai pievienoties Latgalei. Viņiem, izvēloties novadu, taču pašiem vien tajā būs jādzīvo.
Neņem vērā
– Es tikai varu pateikt to, kas ir piedzīvots līdz šim, proti – ne pašvaldības, ne iedzīvotāju viedokļos neieklausās, neviens tos neņem vērā, tos tikai piefiksē, – atzīst Vilnis Špats. – Tā izjūta ir tāda, ka vienalga, ko runājam un kādus argumentus minam, lēmumus tas neietekmēs. Tie tiks pieņemti tādi, kā tur augšā grib vai kādu to vēlas lobijs, tai skaitā arī attiecībā uz Varakļāniem. Es domāju, ka pašlaik mūsu valsts vispār iet ne tādā virzienā, kā vajadzētu. Notiek tāda kā varas centralizācija, un tiek veidota tāda kā policejiska valsts. Izskatās, ka politiskie spēki patiešām domā, ka tie nākamajās vēlēšanās uzvarēs novados, kādus būs saveidojuši. Katrā ziņā tas viss raisa pārdomas.
Taču, ja reforma tiek īstenota, tad jau labāk, lai novads tiek veidots bijušā Madonas rajona robežās un lai vēl būtu iespēja kaut ko noteikt arī pašiem, lai uz vietas būtu speciālisti, pie kā cilvēkiem griezties. Ja ne – tad būs jāpieņem situācija un jācenšas izdzīvot, cik ilgi vien iespējams, lai kaut kas saglabātos arī konkrētajā vietā. Bet attiecībā uz iedzīvotāju aptaujām, ko tagad rīkos, – tās jau varēs pagriezt jebkurā virzienā. Ja mūsu viedoklis ir vajadzīgs tikai tāpēc, lai parādītu, ka it kā ir demokrātija, tad tas ir ļoti bēdīgi.
07.02.2020.