Maija sākums, kā katru gadu, paiet vairāku nozīmīgu valsts svētku zīmē, bet šogad īpaši atmiņā tiek atsaukti notikumi pirms 25 gadiem, kad LR AP deputāti nobalsoja par Latvijas Neatkarības atjaunošanas deklarāciju. Viedokli, kā vērtē 25 gadus senu vēsturi, lūdzu izteikt Aronas pagasta pārvaldes vadītāju Andreju Piekalnu un Ērgļu novada domes priekšsēdētāju Guntaru Velci.
Jāmīl sava zeme
– Deputātu balsojums pirms 25 gadiem savā ziņā bija ļoti drošs, izsvērts un, protams, gaidīts. Klusībā par to jau bijām pārliecināti un ļoti cerējām, ka divas trešdaļas AP deputātu nobalsos par Latvijas Neatkarības atjaunošanas deklarāciju. Tas mums nekad nav jāaizmirst, – uzskata Andrejs Piekalns. – Tāpat kā tas, ko labu esam sasnieguši, ir jālolo, jāmīl sava zeme, un tad jau pamazām tas labais arī veidosies. Protams, daļa izjūt arī vilšanos, jo ne visas labās ieceres, kas toreiz izskanēja, ir īstenojušās, turklāt arī tādas lietas, kuras tomēr visas tautas labā bija iespējams īstenot, līdz ar to ir arī rūgtums. Bet ir jādomā uz priekšu, jāatzīst kļūdas un jāmēģina tās labot.
Ar skatu nākotnē
– Man gan labāk patīk skatīties uz priekšu, bet, protams, atceros, kas notika pirms 25 gadiem. Arī Valdis Šteins, kas AP bija ievēlēts no Ērgļu vēlēšanu apgabala, bija to deputātu vidū, kuri nobalsoja par Latvijas neatkarību. Toreiz es nestrādāju pašvaldībā, bet, cik zinu, viņš bija tas, kas mums palīdzēja iesākt dažas labas lietas, tai skaitā sameklēja labus sadarbības partnerus Nīderlandē, ar kuriem sadarbojamies vēl šodien. Valdis Šteins savulaik aktīvi iestājās par teritoriālo reformu Latvijā, un Ērgļu novads bija pirmais, kas tika izveidots bijušā Madonas rajona teritorijā, – uzsver Guntars Velcis. – Esam priecīgi un lepni par to, apslēpjam mieles un strādājam. Rosība, neraugoties uz daudzu iedzīvotāju izceļošanu, joprojām ir jūtama. Izskatās, ka dzīvība Latvijā vismaz 120 km rādiusā ap Rīgu vēl neapsīks. Taču pietiek priecāties par to, kas notika pirms 25 gadiem. Ir jāstrādā ar skatu nākotnē. Tagad esam nonākuši zināmā krustpunktā, kad ir jāizdara liela izvēle, domājot par šodienu un rītdienu, kur pielikt spēkus, un uzdodot jautājumu, kas paliks no mūsu valsts, kā tā attīstīsies. Skaidrs, ka daudzas lietas šajos 25 gados diemžēl ir aizgājušas pa tukšo, kā to, apkopojot interesantus faktus, mums pavēstīja LTV1 raidījums „Lielais jautājums", tostarp minot, ka liela ES nauda ir izmantota diezgan bezjēdzīgi un tai nav atdeves.