1. aprīlī 9. Saeimas deputāta mandātu nolika pieredzējušais Tautas partijas politiķis, bijušais premjers Aigars Kalvītis, pirms tam paziņojot, ka lēmums aiziet no aktīvās politikas esot tapis pēc ilgstošām pārdomām. Viedokli, kā vērtē šādu lēmumu un vai tas sekmēs „jaunu seju" ienākšanu lielajā politikā, lūdzu izteikt Mētrienas un Aronas pašvaldību vadītājus Ilmāru Gruduli un Andreju Piekalnu.
Nebija šķērslis
– Es domāju, ka jauni politiķi var ienākt jebkurā laikā, A. Kalvītis tam nebija šķērslis. Arī attiecībā uz paveikto var teikt, ka viņš ir gan devis savu ieguldījumu Latvijas attīstībā, gan viņa darbībā bijušas arī kļūdas. Taču ne jau viņam vienam, bet visai valdībai un parlamentam, un šīs kļūdas, it īpaši finanšu sistēmā, laikus neprata pamanīt un novērtēt ne Eiropā, ne citur pasaulē, – uzsver Ilmārs Grudulis. – Es gandrīz varētu piekrist tiem, kas saka, ka varbūt Kalvītim nemaz nebija jāaiziet no aktīvās politikas, bet gan jāturpina strādāt un jāmēģina labot pieļautās kļūdas. Iespējams, A. Kalvīti pieņemt šādu lēmumu rosināja arī asā kritika, kas viņam tika veltīta. Te gan vietā piebilst, ka situācija nav tik viennozīmīga. Tie, kas A. Kalvīša valdības laikā aktīvi protestēja un pieprasīja lielākas algas, tagad atzīst, ka varbūt tās tik strauji nemaz nevajadzēja palielināt un lielāku uzmanību vajadzēja veltīt līdzekļu taupīšanai. Es pieļauju, ka paies gadi un varbūt daudzi A. Kalvīša laiku atcerēsies ar labu vārdu, laiks jau visu noliek savās vietās, bet tās ir manas personīgās domas. Katrā ziņā A. Kalvītim es novēlu – lai turpmāk veicas!
Rīkojies pareizi
– Manuprāt, A. Kalvītis, pieņemot šādu lēmumu, rīkojies pareizi. Katram konstruktīvi domājošam politiķim būtu jāsajūt, kad viņa laiks paiet un ir jāatkāpjas. Nevar jau strādāt ar pārliecību, ka, ja reiz esi tai ritenī, tad visiem spēkiem turies līdz pēdējam brīdim, uzskatot, ka esi visgudrākais, visvarošākais. Taču, kad tavā vietā atnāk cits, nekāda zemestrīce nenotiek, un darbs turpinās, – atzīmē Andrejs Piekalns. – Nevar jau tā, kā daži mūsu godājamie Saeimas deputāti, kas parlamentā strādā 10, 12 gadu, spriest, kas notiks ar Saeimu, ja viņu tur nebūs. Nu nekas nenotiks! Būs vienīgi jaunas domas un jaunas idejas. Turklāt pieredzējušo politiķu paiešana malā paver lielākas iespējas politikā iesaistīties jauniem cilvēkiem. Un arī pašiem politiķiem pēc aiziešanas no politikas neviens neliedz izteikt priekšlikumus valstiski svarīgu problēmu risināšanā. Bet A. Kalvītim novēlu izvairīties no tā, ka pēc Saeimas deputāta mandāta nolikšanas viņš pēkšņi nepazītu citus un citi nepazītu viņu…
Autore: ŽEŅA KOZLOVA