Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Valsts policija atgādina — automašīna nav seifs!

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 02.05.2022.

Burtu lielums

Automašīna sniedz daudz priekšrocību – pārvietošanās brīvību, ērtības un arī drošības izjūtu, jo savs auto ir kā maza karaliste, kur visiem jāievēro īpašnieka noteikumi. Rādās, ka šī drošības izjūta ir iemidzinoša: dodoties prom no auto, 8% autovadītāju jeb gandrīz katrs desmitais mēdz atstāt vaļā logus un ne vienmēr aizslēdz durvis, savukārt katrs trešais auto salonā mēdz atstāt vērtīgus priekšmetus, liecina AAS BALTA (PZU grupa) un Valsts policijas veiktā aptauja.*

Saskaņā ar Valsts policijas datiem, ik mēnesi Latvijā tiek apzagti ap 200 auto, un vērtīgu priekšmetu atstāšana auto salonā ir pielīdzināma gluži vai uzaicinājumam zagļiem. Tāpēc apdrošinātājs un Valsts policija atgādina – automašīna nav seifs!
Pirms doties prom no sava auto, būtiski pārliecināties, ka tajā netiek atstātas vērtīgas lietas. Kā liecina aptaujas rezultāti, to apzinīgi dara vien 67% jeb divas trešdaļas autovadītāju, visbiežāk parūpējoties par naudasmaka (68%), portatīvā datora (65%) vai rokassomiņas (64%) paslēpšanu tālāk no svešiem skatieniem. Savukārt mazāk uzmanības tiek pievērsts rotaslietu un dokumentu (48%), kā arī navigācijas ierīču drošībai (40%).
– Pērn BALTA saņēma ap 300 atlīdzību pieteikumu par automašīnu apzagšanu par kopējo summu 512 000 eiro, tātad vidējais zaudējums katrā šādā gadījumā bija teju 1700 eiro – gana liela summa. Vērtīgas mantas iespējams paglābt, gluži vienkārši neatstājot tās auto salonā, taču nodrošināties pret stūres vai luktura zādzību ir grūtāk, jo tos rokassomiņā vai mugursomā līdzi nepaņemsi. Jā, diemžēl tiek apzagtas arī pašas automašīnas: zagļu iekārotākais priekšmets ir auto lukturi, īpaši Volvo markas transportlīdzekļiem, taču nereti ir arī gadījumi, kad tiek kārtīgi "aptīrītas" BMW markas automašīnas, noskrūvējot stūri, ātruma pārslēgu, konsoli utt. Ja pret šādiem gadījumiem pasargāt sevi grūtāk, personīgās lietas, kas varētu piesaistīt zagļu uzmanību, gan noteikti jāpaslēpj no svešām acīm ik reizi, kad izkāpjat no auto kaut uz neilgu brīdi, – stāsta BALTA Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs Kristaps Liecinieks.
Ziemas mēnešos, kad garnadžu darbības piesedz tumsa, zādzību ir vairāk: janvārī, februārī, novembrī un decembrī pērn notikusi puse no visiem BALTA fiksētajiem auto apzagšanas gadījumiem. Taču arī pavasarī un vasarā neviens nav pasargāts no garnadžu apciemojuma – sevišķi tad, ja cilvēks pats neparūpējas par elementāru drošību.

– Personīgo mantu zādzības no automašīnām notiek visu gadu, jo naktis ir gana tumšas arī vasarā, tāpēc piesardzība jāievēro visu laiku. Novietojot automašīnu stāvēšanai uz nakti, ja iespējams, jāizvēlas pēc iespējas drošāka vieta – garāža, slēgta apsargājama teritorija, apgaismota un ne nomaļa vieta. Vairāk nekā 20% autovadītāju, no kuru automašīnām pērn nozagtas personīgās mantas, savu automašīnu vienkārši nebija aizslēguši. Visbiežāk zagtās personīgās mantas ir dokumenti vai nauda (25% gadījumu), dažādi celtniecības vai darba instrumenti (17% gadījumu), datori vai planšetdatori (11%), somas (6%) un telefoni (5%). Tomēr jāņem vērā, ka zagto lietu sarakstā ir arī apģērbs, saulesbrilles, atslēgas, pārtikas produkti, mūzikas instrumenti, smaržas u. c. Turklāt sasistais automašīnas stikls nereti rada lielākus zaudējumus nekā nozagtie priekšmeti, tādēļ, lai nekārdinātu garnadzi, ir svarīgi neko redzamā vietā automašīnas salonā neatstāt, – uzsver Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļas vecākā speciāliste Sanda Gailāne. – Diemžēl jāteic, ka gaidīt uz apkārtējo palīdzību, ja mašīnā iekļuvuši zagļi, ne vienmēr ir auglīgi. Kā rāda aptaujas dalībnieku atbildes, redzot aizdomīgas darbības pie kaimiņa auto, policijai zvanītu vien 46% iedzīvotāju, savukārt 48% ziņotu pašam kaimiņam.
Savukārt Valsts policija aicina iedzīvotājus nezaudēt modrību un neatstāt savu transportlīdzekli viegli pieejamu garnadžiem. Nereti automašīnu īpašnieki savā transportlīdzeklī redzamā vietā atstāj savas personiskās mantas, kas garnadzim kalpo kā stimuls, izsitot auto stiklu vai kādā citā veidā bojājot, tajā iekļūt. Biežāk zagto lietu sarakstā ir mobilie telefoni, cita elektrotehnika, apģērbs, saulesbrilles, atslēgas, tāpat arī pārtikas produkti, mūzikas instrumenti, smaržas u. c.

Lai pasargātu savu transportlīdzekli no garnadžiem, Valsts policija aicina automašīnu īpašniekus ievērot dažus būtiskus padomus:
* novietot transportlīdzekli drošā vietā;
* vienmēr aizslēgt;
* aprīkot transportlīdzekli ar signalizāciju;
* neatstāt vērtīgas mantas transportlīdzeklī. Ja zaglis automašīnas salonā redzēs vērtīgas lietas, piemēram, somu, maku, telefonu, tad viņam būs vēl lielāks kārdinājums to apzagt, tāpēc vienmēr, pirms atstāj savu automašīnu, pārliecinies, ka tās salonā neatstāj vērtīgas mantas.
Neesi vienaldzīgs! Ja redzi, ka pie kāda transportlīdzekļa, stāvlaukumā vai kādā nomaļā vietā rosās svešas personas, kuras acīmredzami nav transportlīdzekļa īpašnieki, un šo personu nodomi rada pamatotas bažas par zādzības mēģinājumu, nekavējoties ziņo policijai uz tālruni 110. Ja iespējams, informē arī transportlīdzekļa īpašnieku par svešu personu aktivitāti.

* BALTA un Valsts policijas aptauja veikta šā gada februārī internetā, aptaujājot 2489 respondentus, kas ir vismaz 18 gadu veci.

3.05.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px