Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Joprojām pārkāpēju ir daudz

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 28.03.2022.

Joprojām pārkāpēju ir daudz
Burtu lielums

24. martā Eiropas ceļu policijas tīkla ROADPOL – European Roads Policing Network akcijas "Atļautā braukšanas ātruma kontroles nedēļas" laikā norisinājās "24 stundu ātruma kontroles maratons". Šogad likumsargi kopumā fiksējuši īpaši lielu skaitu ātrumpārkāpēju – 659. Savukārt ar fotoradariem 24 stundās fiksēti 1377 pārkāpumi.

Nedēļas ietvaros valstī tika fiksēti 2118 ātrumpārkāpēji, no tiem Vidzemes reģionā – 481, Madonas iecirknī – 82 ātrumpārkāpēji.
Papildus tam, ka policija arī ikdienā kontrolē visu ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu, šajā akcijā tika pievērsta pastiprināta uzmanība tieši atļautā braukšanas ātruma ievērošanai. Apkopojot visus ātruma kontroles maratona rezultātus, var secināt, ka pārkāpumu skaits tomēr bijis liels un tas ir vairāk nekā pērn, kad bija fiksēts 551 ātrumpārkāpums. Tāpat šis skaits ir aptuveni trīs reizes lielāks nekā ikdienā, kad vidēji tiek fiksēti 200 ātrumpārkāpēji.
Tas diemžēl norāda, ka daudzu autovadītāju attieksme pret ceļu satiksmes drošību nav uzlabojusies, un arī situācijās, kad iepriekš tiek izziņots par šādām kontroles akcijām, aizvien ir autovadītāji, kuri pārkāpj atļauto braukšanas ātrumu. Arī šogad "24 stundu ātruma kontroles maratonā" tika apturēti īpaši steidzīgi autobraucēji, kuri apdraudējuši gan savu, gan apkārtējo drošību.
Diennakts ātruma kontroles maratonā piedalījās arī Vidzemes reģiona pārvaldes Madonas iecirkņa darbinieki, un 24. martā, visas diennakts garumā, tika sastādīts 31 administratīvā pārkāpuma process, kas saistīts ar atļautā braukšanas ātruma ierobežojumu pārkāpšanu, 14 no tiem bija pārkāpumi, kuros tiek paredzēts naudas sods.
– Kopumā tendence diemžēl pasliktinās. "24 stundu ātruma kontroles maratons" pierāda, ka, jo vairāk policija ir uz ceļiem un ielām, jo arī pārkāpēju ir vairāk. Atļautā ātruma ierobežojumu pārkāpumi nebija lieli. Viens autovadītājs pie atļautā ātruma 90 km/h pārvietojās ar 121 km/h vietā, kur atļautais ātrums ir 70 kilometru stundā, viens vadītājs brauca ar 103 km/h, savukārt apdzīvotā vietā, kur atļautais ātrums ir 50 kilometru stundā, brauca ar 81 km/h, – stāsta Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas Satiksmes uzraudzības rotas vecākais inspektors majors Roberts Krauklis. – Diemžēl pārkāpumi ir, bet pozitīva iezīme, ka šajā diennaktī nebija neviena ceļu satiksmes negadījuma, neviena cietušā vai bojāgājušā. Ņemot vērā, ka fiksēts 31 pārkāpums, no kuriem 14 gadījumos jau ar naudas soda piemērošanu, uzskatu, ka atļautā braukšanas ātruma pārkāpšana nav nejaušība, bet gan apzināta ātruma pārsniegšana. Nejaušība ir sodāma ar brīdinājumu, tas ir, pārsniedzot ātrumu līdz 10 km/h, savukārt no 11 kilometriem jau tiek paredzēts gan brīdinājums, gan naudas sods. Kopumā Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamajā teritorijā tika fiksēti 178 pārkāpumi. Tas parāda to, ka Valsts policijai jābūt redzamai uz ielām, jo ātrumu var fiksēt vai nu ar stacionārajiem fotoradariem, vai policijas darbinieks, kas konstatē šos likumpārkāpumus.
Lai drošība uz ceļiem uzlabotos, ir jāiesaistās visām atbildīgajām institūcijām, jo, ņemot vērā šābrīža situāciju, ceļu satiksmes drošības jautājumam jābūt vienai no galvenajām valsts izvirzītajām prioritātēm un uzdevumiem. Tāpat arī autovadītājiem ir jāmaina sava attieksme un jāsaprot, ka braukšana, ievērojot ceļu satiksmes noteikumus, ir galvenokārt drošības jautājums, nevis vienkārši kāda iegriba. Satiksmes dalībniekiem arī ikdienā ir jābūt atbildīgiem un apzinīgiem, pat ja šādas pastiprinātas kontroles nenotiek. Katram pašam jāsaprot, ka dzīvība nav rotaļlieta un ceļu satiksme nav spēļu laukums – mazākā neuzmanība uz ceļa var kādam maksāt veselību, citam pat dzīvību.
– Jebkuram iedzīvotājam, ceļu satiksmes dalībniekam, neatkarīgi no tā, vai viņš ir gājējs, velobraucējs, automašīnas vai skrejriteņa vadītājs, vēlos atgādināt vismaz reizi gadā pārlasīt ceļu satiksmes noteikumus. Izskatot ceļu satiksmes negadījumus, bieži nākas konstatēt, ka ceļu satiksmes dalībnieki nepārzina noteikumus. Iespējams, vadītāja apliecība ir iegūta pirms daudziem gadiem, noteikumi ir piemirsti, tāpat tajos tiek arī veiktas izmaiņas. Zināšanas nepieciešams atsvaidzināt, – uzsver Roberts Krauklis. – Šobrīd ļoti aktuāli ir vecākiem pārrunāt ar bērniem uzvedību uz ielām, ceļu satiksmē, jo, tā kā ir pavasaris, arvien vairāk satiksmē parādās riteņbraucēju, skrejriteņu. Ir būtiski pārrunāt ceļu satiksmes noteikumus, lai nenotiktu negadījumi, nebūtu cietušo un arī bojāgājušo. Visiem ceļu satiksmes dalībniekiem neatkarīgi no sezonas un laikapstākļiem jābūt piesardzīgiem, vērīgiem un uzmanīgiem, jāievēro noteikumi un jāciena citi satiksmes dalībnieki. Tāpat jebkurš pasākums, kas ir tendēts uz prevenciju, atgādināšanu, likumu ievērošanu, ir ļoti vērtīgs un nozīmīgs. Tomēr arī iedzīvotājiem ir jānāk pretī un jāievēro ceļu satiksmes noteikumi, jāseko līdzi ceļu satiksmei. Piemēram, pilsētā ir izvietotas ceļa zīmes, un tās ir pietiekami ilgu laiku, tomēr ir autovadītāji, kuri joprojām tās nav pamanījuši un turpina pārkāpt ceļu satiksmes noteikumus, radot bīstamas situācijas uz ielām. Nedrīkst braukt pēc ieraduma, ir jāseko līdzi ceļa zīmēm, tāpat arī noteikumiem.
Valsts policija aicina ikvienu autovadītāju atcerēties, ka, pārsniedzot atļauto braukšanas ātrumu, samazinās autovadītāja spēja laikus reaģēt uz satiksmē notiekošo, kā arī atļautā braukšanas ātruma pārsniegšana, īpaši apdzīvotā vietā, rada lielu apdraudējumu apkārtējiem satiksmes dalībniekiem.

29.03.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px