Pēdējos 10 gados zādzību skaits samazinās, turklāt šāda tendence ir vērojama ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā. 2020. gadā Latvijā tika reģistrētas aptuveni 2300 zādzības mājokļos, bet pagājušajā gadā 1700. Tas gan nenozīmē, ka par sava īpašuma drošību nevajadzētu domāt.
Nereti mājokļu īpašnieki pavisam neapzināti atvieglo garnadžu iekļūšanu mājvietā.
– Dati liecina, ka 10-14% no kopējā zādzību skaita notiek tādēļ, ka nav aizslēgtas durvis vai brīvi var piekļūt. Tas nozīmē, ka mājokļa īpašnieks ar pavisam vienkāršiem paņēmieniem būtu varējis garnadžu "viesošanos" novērst, piemēram, aizslēdzot mājokļa durvis vai neatstājot terases durvis vēdināšanas režīmā, – pastāstīja Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.
Viena no lietām, ko visvairāk zagļi paņem, apzogot mājas, ir velosipēdi. Tos zog no kāpņu telpām, velonovietnēm, balkoniem un pat mājokļu priekšnamiem. Mājokļos visvairāk zog to, ko ir visvieglāk aiznest, – velosipēdus, datorus, naudu, vērtslietas vai arī citas atstātās lietas priekšnamā. Savukārt lauku īpašumos zog pilnīgi visu, kas ir pie rokas.
– Pirmā lieta, kas šķiet visai pašsaprotama, ir – vienmēr aizslēgt durvis, pat tad, ja esat mājās, jo liela daļa zādzību tiek izdarītas, brīvi piekļūstot caur neaizslēgtām durvīm vai arī neaizvērtiem logiem. Nereti cilvēki neaizdomājas, ka tiek pieļauta kļūda – atslēgu atstāšana slēdzenē: pēc durvju aizslēgšanas atslēgu nekad nevajadzētu atstāt slēdzenē, jo zaglim tas tieši atvieglo durvju uzlaušanas procesu. Protams, kļūda ir arī vērtīgu lietu atstāšana redzamās vietās – piemēram, vai lietas var ieraudzīt caur logu, ļoti bieži novērota kļūda ir labi pamanāma un nepieslēgta velosipēda atstāšana uz balkona, – skaidro Valsts policijas pārstāvji.
Ļoti nozīmīgi ir pasargāt savu mājokli, tomēr nedrīkst aizmirst arī par savu personīgo mantu drošību, dodoties dabā. Sākoties vasaras sezonai un ilgi gaidītajiem izbraucieniem dabā, atpūtnieki mēdz kļūt neuzmanīgi un atstāt mašīnā vai pludmalē nepieskatītas savas personīgās mantas, ko noskata zagļi. Valsts policijas iecirkņos Latvijā šomēnes jau ir saņemti vairāki iesniegumi par līdzīgām zādzībām, par ko uzsākti kriminālprocesi.
Lai izvairītos no šādiem gadījumiem, Valsts policija aicina iedzīvotājus ievērot dažus būtiskus padomus. Transportlīdzeklis jānovieto drošā vietā, nedrīkst aizmirst aizslēgt automašīnu. Tāpat tā būtu jāaprīko ar signalizāciju. Neatstājiet mantas transportlīdzeklī – ja zaglis automašīnas salonā redzēs vērtīgas lietas (piemēram, somu, maku, telefonu), viņam būs vēl lielāks kārdinājums to apzagt. Turklāt labāk mašīnā neatstāt pilnīgi neko, jo policijas praksē ir gadījumi, kad auto tiek izsists stikls pat tajā atstāta tukša maisiņa dēļ – nolūkā pārliecināties par tā saturu. Sabiedriskās vietās, tostarp pludmalēs, mantas bez uzraudzības noteikti nevajag atstāt. Ja dodaties peldēties, palūdziet uzticamam cilvēkam tās pieskatīt.
Ļoti nozīmīgi ir nepalikt vienaldzīgiem. Ja redzat, ka pie kāda transportlīdzekļa, stāvlaukumā vai kādā nomaļā vietā rosās svešas personas, kuras acīmredzami nav transportlīdzekļa īpašnieki, un šo personu nodomi rada pamatotas bažas par zādzības mēģinājumu, nekavējoties ziņojiet policijai, zvanot uz tālruni 110. Ja iespējams, jāinformē arī mantu īpašnieks par svešu personu aktivitāti.
28.06.2022.