Laikraksts „Stars", apkopojot informāciju par Vidzemes rajona tiesā skatītajām lietām, kas izdarītas Madonas reģionā, vēlējās izcelt kādu krimināllietu un administratīvā pārkāpuma lietu, kurās noziedzīgo nodarījumu veikušās personas šķietami jutušās nesodāmas. Skarbāks vai maigāks sods tomēr ir sekojis abos gadījumos, kā to lēmusi Vidzemes rajona tiesa.
Neatlaidīga zadzēja
Martā Vidzemes rajona tiesa skatīja krimināllietu par vairākām zādzības epizodēm, kas izdarītas veikalos „Maxima XX" un „Maxima X" Madonā vienas dienas laikā.
2020. gada 9. janvārī, ap pulksten 8.49, kāda sieviete iegāja veikalā „Maxima XX" Rūpniecības ielā 49, Madonā, kur nozaga sieviešu sporta bikses „Seven Lemon" 10,99 eiro vērtībā, sieviešu krūšturi „Basik" 5,99 eiro vērtībā un sieviešu jaku „Seven Lemon" 29,99 eiro vērtībā. Minēto apģērbu persona sev uzvilka virsū pielaikošanas kabīnē un pagāja garām veikala kasei, nesamaksājot par nozagto 46,97 eiro kopvērtībā.
Tad, pulksten 9.55, veikalā „Maxima X" Poruka ielā 4, Madonā, šī pati persona nozaga 0,5 kg īrisa konfekšu „Roshen Milky Splash Toffee" 3 eiro vērtībā un 0,7 l tilpuma konjaka pudeli „Hennessy VS" 26,45 eiro vērtībā. Nozagtās preces tika ievietotas savā apģērbā, un persona atkal pagāja garām kasei, nesamaksājot par nozagto 29,45 eiro kopvērtībā.
Aptuveni pēc stundas, pulksten 11.05, persona atgriezās šajā pašā veikalā „Maxima X" un nozaga 60 g iepakojumu saulespuķu halvas 20 centu vērtībā, kā arī šķēres 2,39 eiro vērtībā. Preces atkal tika ieslēptas apģērbā, par tām nesamaksājot kasē.
Ceturtā zādzība notikusi vakarpusē, ap pulksten 16.56, kad persona šai pašā veikalā nozaga trīs biezpiena sieriņus, pudeli „Lakto" dzēriena un 0,7 l tilpuma degvīna „Hlibnij Dar Pšenična". Sieviete mēģināja nozagt arī litru viskija „Jameson" 24,11 eiro vērtībā, tomēr šī pudele izkrita no rokām un saplīsa. Savukārt iepriekš minētās preces 37,79 eiro vērtībā persona atkal iznesa no veikala, paslēptas apģērbā.
Jāpiebilst, ka visas šīs zādzības persona izdarījusi, būdama alkohola reibumā, liecina tiesas materiāli.
Vidzemes rajona tiesa par vairākiem noziedzīgiem nodarījumiem nosprieda galīgo sodu – piespiedu darbu 110 stundas, kā arī piedzīt par labu SIA „Maxima Latvija" mantiskā zaudējuma kompensāciju 105,52 eiro apmērā.
Pretojas policistiem
Savukārt aprīlī Vidzemes rajona tiesa skatījusi administratīvā pārkāpuma lietu, kas reģistrēta 2020. gada 8. martā.
Šajā datumā, Sieviešu dienā, pulksten 19.50 policija saņēma izsaukumu, ka Madonā, Saules ielā 15, kafejnīcas „Rudzons" pagalmā, kāda persona šaudās.
Policijas darbinieki ieradušies notikuma vietā; tiesas sēdes laikā netika minēts, vai konstatēts šaudīšanās fakts. Tomēr policijas darbinieki kafejnīcā sastapuši četras personas, no kurām viena atteicās nosaukt savus personas datus. Persona bijusi manāmā alkohola reibumā, par ko liecinājusi alkoholam raksturīgā smaka, kā arī uzvedusies izaicinoši. Persona tika brīdināta par nepakļaušanos policijas darbinieku likumīgajām prasībām nosaukt savus personas datus un doties uz dienesta transportlīdzekli, tomēr joprojām atteicās sadarboties. Policijas darbinieki, pielietojot fizisku spēku, vīrieti nogādāja Madonas policijas iecirknī personības noskaidrošanai. Tur personai konstatēts arī 2,70 promiļu reibums.
Pārkāpējs atzina, ka atteicies policijas darbiniekiem nosaukt savus personas datus un doties uz dienesta transportlīdzekli tāpēc, ka neredzējis iemeslu to darīt.
Tomēr Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss paredz, ka nepakļaušanās policijas darbinieku likumīgajām prasībām ir pārkāpums, tādēļ persona atzīta par vainīgu.
No pieejamajām ziņām par administratīvajiem sodiem tiesai tapa redzams, ka persona ir iepriekš sodīta administratīvā kārtā, bet noteiktie naudas sodi nav samaksāti. Par atbildību pastiprinošu apstākli atzīts tas, ka pārkāpums izdarīts alkohola reibumā, par mīkstinošu apstākli – tas, ka vainīgais atzīst izdarīto. Persona sodīta ar naudas sodu 30 eiro apmērā.
10.06.2020.