Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Alkohola lietošana arī pēc negadījuma ir pārkāpums

LAURA KOVTUNA

Autors • 15.06.2020.

Alkohola lietošana arī pēc negadījuma ir pārkāpums
Burtu lielums

Lai gan atsevišķi ceļu satiksmes dalībnieki ar alkohola lietošanu pēc notikuša negadījuma cer maskēt faktu, ka transportlīdzeklis ticis vadīts alkohola reibumā, jāatgādina, ka tas nemazina vadītāja atbildību, bet gan ir likumpārkāpums pats par sevi.

Ceļu satiksmes likums noteic, ka transportlīdzekļa vadītājam pēc ceļu satiksmes negadījuma aizliegts lietot alkoholiskus dzērienus, narkotiskas vai psihotropas vielas līdz reibuma stāvokļa konstatēšanai nepieciešamās pārbaudes izdarīšanai vai atbrīvošanai likumā noteiktā kārtībā no šādas pārbaudes.

Vidzemes rajona tiesā šā gada aprīlī skatītas divas administratīvā pārkāpuma lietas, kurās alkohola reibums autovadītājiem konstatēts pēc izraisīta ceļu satiksmes negadījuma.

Pie mājām iebrauc stabā
Šā gada 26. aprīlī, ap pulksten 5.40, Madonas novada Liezēres pagastā, jau braucot pa piebraucamo ceļu uz mājām, kāds automašīnas vadītājs iebrauca elektrības stabā, to nolaužot. Kā apgalvoja braucējs, aiz pārdzīvojumiem par izraisīto ceļu satiksmes negadījumu viņš pēc notikušā lietojis alkoholu; tā liecina Vidzemes rajona tiesas anonimizētais nolēmums.
Policijas darbinieki tiesu informēja, ka minētajā datumā saņemta informācija, ka Liezēres pagastā, pie kādas mājas, noticis ceļu satiksmes negadījums – ar automašīnu bojāts elektrības stabs. Ierodoties notikuma vietā, policisti sastapuši AS „Sadales tīkls" darbinieku. Nedaudz tālāk, pie mājas, atradusies arī negadījumā iesaistītā automašīna un apsūdzētā persona. Viņš paskaidrojis, ka neticis galā ar automašīnas vadīšanu un iebraucis elektrības stabā. Tomēr vīrieša stāja bijusi grīļīga, viņš runājis neskaidri, nesakarīgi atbildot uz policijas darbinieku uzdotajiem jautājumiem. Tādēļ viņam veikta alkohola koncentrācijas noteikšana, pieņemts rakstveida paskaidrojums, kā arī sastādīts ceļu satiksmes negadījuma reģistrēšanas protokols.
Pārbaudē ar alkometru viņam konstatētas 3,33 promiles. Vīrietis to skaidrojis tā, ka aiz pārdzīvojumiem par notikušo negadījumu izdzēris 0,5 litrus degvīna; neesot zinājis, ka pēc ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanas nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus.
Tiesa konstatēja, ka pārkāpējs iepriekš nav administratīvi sodīts, viņam nav apgādājamo, savukārt ziņas par nodarbošanos un ienākumiem persona nesniedza.
Tiesa nolēma pārkāpēju sodīt ar administratīvo arestu uz 10 diennaktīm, naudas sodu 1250 eiro apmērā un transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšanu uz 4 gadiem. Tāpat arī vīrietim jāsedz ar alkohola koncentrācijas pārbaudi saistītie izdevumi 15,65 eiro apmērā.

Izsprūk no administratīvās atbildības
Savukārt kādam autovadītājam, kurš ceļu satiksmes negadījumu izraisīja martā Varakļānu pusē un pēc notikušā lietoja alkoholu, no administratīvās atbildības izdevies izvairīties tehniskas nianses dēļ.
Tiesas materiāli liecina, ka 10. martā, pulksten 8.10, Varakļānu novadā, braucot pa autoceļu Jēkabpils-Rēzekne-Ludza-Krievijas robeža virzienā uz Rēzeknes pusi, ceļa 58. kilometrā autovadītājs neizvēlējās atbilstošu braukšanas ātrumu, kā dēļ nobrauca no ceļa braucamās daļas un uzbrauca ceļa signālstabiņam. Ceļu satiksmes negadījumā transportlīdzeklim radušies tādi bojājumi, kuru dēļ tas nevar vai tam aizliegts tālāk piedalīties ceļu satiksmē.
Administratīvā pārkāpuma protokols sastādīts vien 25. martā jeb divas nedēļas pēc notikušā ceļu satiksmes negadījuma.
Lietā atrodas divi apsūdzētā paskaidrojumi. 11. martā viņš paskaidrojis, ka 10. martā braucis no savas dzīvesvietas uz Varakļānu pilsētu. Pa ceļam iemidzis, nobraucis no ceļa braucamās daļas un iebraucis grāvī. Pēc negadījuma atgriezies savā dzīvesvietā un sācis lietot alkoholu. To, ka vadījis automašīnu un izraisījis ceļu satiksmes negadījumu, atzīstot.
Savukārt divas nedēļas vēlāk, 25. martā sniegtajā paskaidrojumā, persona norādījusi, ka 10. martā izbraukusi no savas dzīvesvietas, lai brauktu uz Varakļāniem. Automašīnu autovadītājs vadījis bez tiesībām, jo tās neesot atguvis. Brauciena laikā, pulksten 8.10, pēkšņi kaut kas noticis ar ritošo daļu, mašīna kļuvusi nevadāma, nobraukusi no ceļa un uzbraukusi ceļa stabiņam. Automašīnā bijuši divi pasažieri, kas negadījumā nav cietuši. Tā kā mašīna atradusies pļavā un nevienu netraucējusi, devušies prom no notikuma vietas. Vakarpusē iegādājies alkoholu, kuru vakarā lietojis savā dzīvesvietā.
No transportlīdzekļa vadītāja pārbaudes protokola ir redzams, ka autovadītājam alkohola pārbaude veikta 11. martā, pulksten 13.04 un pulksten 13.19, jeb vairāk nekā diennakti pēc notikušā ceļu satiksmes negadījuma. Pārbaudē konstatēts alkohola apreibums 3,39 promiles.
Tiesā atzina – lai gan normatīvais regulējums neparedz, cik tieši ilgā laikā konstatētais alkohola reibums būtu vērtējams kā alkohola lietošana pēc ceļu satiksmes negadījuma, tomēr tiesa uzskata, ka tam ir jābūt kādam saprātīgam termiņam. Šajā gadījumā, kad alkohola tests veikts vairāk nekā diennakti pēc ceļu satiksmes negadījuma, tiesa uzskata, ka to nevar vērtēt kā saprātīgu termiņu.
Līdz ar to Vidzemes rajona tiesa nolēma izbeigt lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā par personas saukšanu pie administratīvās atbildības.


16.06.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px