Šogad pavasarī Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzsācis kontroles pasākumus, lai samazinātu privātmāju būvniecībā nelegālo nodarbinātību un nereģistrēto saimniecisko darbību. Pārbaudes veicam kopā ar Valsts darba inspekciju, Valsts robežsardzi, būvvaldēm un policiju. Mūsu mērķis – samazināt nelegālo būvniecību un sakārtot visus nepieciešamos dokumentus.
Aprīlī un maijā VID Vidzemes reģionālā iestāde ir veikusi 42 pārbaudes privātmāju būvniecības objektos. Alūksnes rajonā pārbaudīts 1 objekts, Cēsu – 7, Gulbenes – 5, Limbažu – 7, Madonas – 9, Valkas – 10, Valmieras – 3. Pārbaužu rezultātā konstatēts, ka ar 37 celtniekiem nav noslēgti darba līgumi.
Pirms būvēt māju
Fiziskai personai, kas nolēmusi būvēt māju un algot strādniekus, jāievēro dažas būtiskas lietas. Vispirms darba devējam, lai arī viņš ir fiziska persona, ar strādniekiem ir jānoslēdz darba līgums.
Pēc tam viņam VID jāreģistrējas kā darba devējam un jāpiereģistrē katrs darba ņēmējs. VID tālāk paskaidros, kas darba devējam turpmāk būs darāms.
Ja celtnieks pats ir reģistrējies VID kā pašnodarbināta persona un viņam ir izsniegta nodokļu maksātāja apliecība, tad darba devējs izmaksā viņam nolīgto darba maksu par pakalpojumu, un par tālāko nodokļu nomaksu ir atbildīga pati pašnodarbinātā persona, kas reizi gadā iesniedz gada ienākumu deklarāciju.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 28.06.2007.
Autore: SANDRA ALKSNE
VID Vidzemes reģionālās iestādes
biroja priekšniece