Kad Madonas novada dome pieņēma lēmumu reorganizēt SIA „Dzelzava", tika solīts, ka novada pašvaldības uzņēmumi pārņems ne tikai siltumapgādi un ūdenssaimniecību, bet arī māju apsaimniekošanu.
Jau vairākus gadus siltumapgādi Dzelzavā un Aizpurvē nodrošina SIA „Madonas siltums", bet ūdenssaimniecības pakalpojumus sniedz AS „Madonas ūdens". Taču visgrūtāk, kā atzīst Dzelzavas pagasta pārvaldes vadītājs Andrejs Jankovskis, bijis vienoties par pašvaldībai piederošo māju Aizpurvē apsaimniekošanu. Par to vairākkārt esam rakstījuši arī „Starā". Tagad varam informēt, ka skaidrība ir arī šajā jautājumā – māju apsaimniekošanu decembrī uzsāks SIA „Madonas namsaimnieks".
Jāmaksā arī par apsaimniekošanu
– Iedzīvotāji par izmaiņām ir brīdināti. Sākot ar decembri, būs jāmaksā arī par māju apsaimniekošanu. Līdz šim iedzīvotāji maksāja pašvaldības noteikto īres maksu –
20 centu par kvadrātmetru, bet apsaimniekošanas maksa bija atstāta pagasta pārvaldes ziņā un tā papildus noteiktajai īres maksai netika iekasēta, līdz ar to arī uzkrājums atsevišķi katrai mājai netika izdalīts. Likums nosaka, ka īres peļņas daļu drīkst izmantot tikai kapitālremontiem. Tad, kad sadalīja SIA „Dzelzava", tika izveidota komunālā daļa, un tās uzturēšanai, tāpat neatliekamo darbu veikšanai daudzdzīvokļu mājās, avārijas situāciju novēršanai utt. tika iekļauta īres maksa (aptuveni 10 000 eiro gadā). Papildus tam novada pašvaldība komunālajai daļai piešķīra līdzekļus arī ceļu uzturēšanai, – situāciju skaidroja Andrejs Jankovskis.
Viņš pauda arī gandarījumu, ka izdevies vienoties ar SIA „Madonas namsaimnieks" par visu māju Aizpurvē apsaimniekošanu. Pirms tam vienas mājas apsaimniekošanu Aizpurvē bija uzņēmusies biedrība „Raiņi".
– Māju apsaimniekošana nav tik vienkārša, kā dažiem varbūt šķiet, un arī juridiskajos jautājumos ir jāorientējas. Katrs darbs jau ir jādara profesionāļiem, kuri labi pārzina konkrēto jomu. Arī pašvaldībai būs vienkāršāk, ja visas mājas Aizpurvē apsaimniekos viens uzņēmums. Pēc tam, kad SIA „Madonas namsaimnieks" uzsāks apsaimniekošanu, naudas uzkrājums katrai mājai tiks uzskaitīts atsevišķi un atbilstoši tam veikti remontdarbi, līdzīgi, kā tas notiek Madonā, – uzsvēra Andrejs Jankovskis.
Uzsāks decembrī
– Jā, mēs esam uzņēmušies māju apsaimniekošanu Dzelzavas pagasta Aizpurves ciemā, bet to uzsāksim decembrī, – „Staram" apstiprināja SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Osvalds Lucāns. – No savas puses piekritām arī demokrātiskām administrēšanas izmaksām, ņemot vērā, ka daudzu jautājumu risināšanā iesaistās pašvaldība. Mājas apsaimniekot varējām uzsākt jau agrāk, bet par to, ka mainīsies mājas apsaimniekotājs un būs jāslēdz jauni līgumi, ievērojot visas juridiskās nianses, nebija brīdināti īrnieki. Iedzīvotāji uz to uzstāja, līdz ar to apsaimniekošanas process tika „iesaldēts" līdz decembrim, taču ar pašvaldību šajos jautājumos jau sadarbojamies, tāpat izsūtām īrniekiem īres rēķinus. Iespēju robežās plānojam veikt arī remontus.
SIA „Madonas namsaimnieks" vadītājs atzina, ka daudzdzīvokļu māju stāvoklis Aizpurvē ir diezgan bēdīgs.
– Neraugoties uz to, esam diezgan optimistiski noskaņoti un ceram, ka, sadarbojoties ar novada pašvaldību – šo māju īpašnieci, pamazām tās sakārtosim. Daudzdzīvokļu mājās Aizpurvē 99,99% dzīvokļu pieder pašvaldībai, pagaidām privatizēts ir tikai viens. Interesi par māju apsaimniekošanu izrāda arī daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji Aronas pagasta Kusā. Esam gatavi uzņemties māju apsaimniekošanu arī citos pagastos, vienīgi ir jāvienojas par reālu samaksu, – akcentēja Osvalds Lucāns.
Privatizēts tikai viens dzīvoklis
Dzelzavas pagasta pārvaldes vadītājs Andrejs Jankovskis sarunas turpinājumā atzina, ka 20 centu par īri un papildu maksa par apsaimniekošanu būs liels slogs iedzīvotājiem, bet tāds bijis domes lēmums, lai rosinātu iedzīvotājus privatizēt dzīvokļus, taču mērķi tas joprojām nav sasniedzis. Savulaik mājas tika sagatavotas privatizācijai, bet no aptuveni 200 dzīvokļiem joprojām privatizēts tikai viens. Liela daļa iedzīvotāju (it īpaši pensionāri) neredz jēgu dzīvokli iegūt savā īpašumā, turklāt arī iedzīvotāju maksātspēja ir ļoti zema.
– Ir jāmainās arī cilvēku „sociālistiskajai" domāšanai un jāsaprot, ka līdzekļi māju sakārtošanai veidojas tikai no pašu īrnieku un īpašnieku maksājumiem, tam valsts vai pašvaldību budžeta līdzekļi netiek piešķirti, – piebilda Andrejs Jankovskis.
Arī SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Osvalds Lucāns uzsvēra: – Jāņem vērā, ka liela daļa iedzīvotāju, ieguldot savus līdzekļus, ir privatizējuši dzīvokļus, bet tiem, kas to nav darījuši, jārēķinās, ka īpašniekiem (arī tad, ja tā ir pašvaldība) ir jāmaksā īres nauda un papildus – maksa par apsaimniekošanu. Savā ziņā tas, ka Madonas novada pašvaldība ir saglabājusi dzīvojamo fondu un tās īpašumā, it sevišķi pagastos, ir diezgan daudz dzīvokļu, ir labi, jo tas dod iespēju tos piedāvāt jaunajiem speciālistiem, tāpat nelaimē nonākušajiem, – atzīmēja Osvalds Lucāns.
To, ka Aizpurvē ir samilzušas vairākas problēmas, „Staram" atzina arī Madonas novada pašvaldības izpilddirektors Āris Vilšķērsts: – Aizpurvē viena no galvenajām problēmām ir saistīta ar to, ka tajā, līdzīgi kā dažviet citur, daudzdzīvokļu mājas ilgus gadus netika apsaimniekotas.
Vaicāts, vai noteiktā īres maksa 20 centu par kvadrātmetru un papildu maksājums par apsaimniekošanu nebūs pārāk liels slogs iedzīvotājiem, ņemot vērā, ka jau tagad ir iekrājies liels parāds par siltumu, pašvaldības izpilddirektors uzsvēra, ka jautājums jau ir par to, kā savienot nepieciešamo remontu veikšanu mājās ar iedzīvotāju maksātspēju.
– Būs jāskatās, kā attīstīsies situācija pēc māju apsaimniekošanas uzsākšanas, bet, protams, nav jēgas saglabāt tādu maksu, ja iedzīvotāji nespēj to samaksāt vai paliek parādā lielas summas par siltumu un citiem komunālajiem pakalpojumiem, – sacīja Āris Vilšķērsts.
17.10.2017.