Laikrakstā jau vairākkārt esam rakstījuši, ka šoruden plānota Mārcienas pansionāta atklāšana. Pašreizējie Madonas pansionāta klienti pārcelsies no telpām Madonas slimnīcā uz ēku Meža ielā 24, Mārcienā, kur padomju laikos bija iekārtota padomju armijas dienesta viesnīca, bet pēc neatkarības atgūšanas lielākoties atradās bērnudārza un pamatskolas telpas.
Jau ilgu laiku pirms galīgā lēmuma pieņemšanas par to, ka pansionātam jāatrodas Mārcienā, un līdzekļu piešķiršanas ēkas rekonstrukcijai dažādos līmeņos norisinājās diskusija, ka slimnīca nav gluži tā vieta, kur būtu jāmitinās senioriem, jo vecums, kaut arī bieži vien nāk komplektā ar dažādām kaitēm, nav uzskatāms par slimību. Protams, no vienas puses, var argumentēt, ka atrašanās slimnīcā nodrošina labāku medicīniskās aprūpes pieejamību brīžos, kad pēc tās rodas nepieciešamība, taču, no otras puses, ja ilgstoši uzturies slimnīcā, arī sāc justies kā pacients.
Ja viss noritēs saskaņā ar pašvaldības iecerēm, rudenī šī situācija mainīsies un Madonas slimnīca, kuras vadība arī ilgstoši runāja, ka pašlaik pansionāta apdzīvotā platība ir nepieciešama pašas slimnīcas sniegto pakalpojumu nodrošināšanai, tiks pie aptuveni 400 kvadrātmetru plašām telpām.
Brīvajās telpās būs, ko izvietot
SIA „Madonas slimnīca" valdes priekšsēdētājs Artis Stuburs „Staram" minēja, ka telpās, kas atbrīvosies pēc pansionāta pārvākšanās, plānots daļēji izvietot ambulatoros pakalpojumus, rehabilitācijas nodaļu, dienas stacionāru, kā arī nodrošināt nakšņošanas iespējas pacientiem, kuri netiek stacionēti.
– Šobrīd tiek gatavots skiču projekts vienkāršotai korpusa pirmā stāva telpu renovācijai. Šajā stāvā esam plānojuši paplašināt ambulatoros pakalpojumus (ķirurģija, traumatoloģija un onkoloģija). Uz šīm telpām esam plānojuši pārcelt arī kardiologu, nodrošinot iespēju veikt visus nepieciešamos izmeklējumus – ehokardiogrāfiju, elektrokardiogrāfiju, ergometriju. Telpās, kas atrodas pie atsevišķās ieejas no Rūpniecības ielas puses, esam iecerējuši izvietot psihiatra un narkologa dienesta kabinetus un arhīvu, kas šobrīd ir grūti pieejams. Korpusa otrajā stāvā plānots paplašināt rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanu. Te atradīsies dienas stacionārs, kā arī dažas gultas tā dēvētajiem sociālajiem pacientiem, kuri konkrētajā brīdī nevar atrasties sociālās aprūpes iestādēs. Pieļauju, ka, pilnvērtīgi darbu uzsākot Mārcienas pansionātam, nepieciešamība pēc šādām gultām slimnīcā mazināsies, taču jebkurā gadījumā esam plānojuši sadarbību ar pašvaldības sociālo dienestu par šāda tipa pakalpojuma sniegšanu gadījumos, kad nepieciešams palīdzību sniegt īslaicīgi, – pastāstīja Artis Stuburs.
Ar nodaļu atdalīšanu nesteigsies
Pirms dažiem gadiem, kad norisinājās diskusijas par slimnīcas tālākās attīstības scenārijiem, nereti tika minēts, ka vienā no slimnīcas nodaļām apvienotie trīs ārstniecības profili – pediatrija, neiroloģija un ginekoloģija – nav veiksmīgs risinājums. Iepriekš pārmaiņas bija apgrūtinātas telpu trūkuma dēļ, bet teorētiski, atbrīvojoties vienam no ēkas korpusiem, būtu iespējams veidot atsevišķas nodaļas. Slimnīcas valdes priekšsēdētājs ar šādu risinājumu gan nevēlas steigties, jo ir jautājums, vai pacientu plūsma būs tik plaša, lai būtu pamatojums nodaļas dalīt.
– Jautājums par nodaļu dalīšanu ir apspriežams, un mums tas darba kolektīvā kopā ar nodaļu un ārstniecības profilu vadītājiem ir jāizrunā. Iespējams, pārplānosim stacionāra nodaļu darbu. Lieta gan tāda, ka ārstniecības apjoms stacionārā ir samazinājies. Mēs varētu strādāt pusotru līdz divas reizes vairāk, taču ar tik niecīgu stacionāro pacientu apjomu ir grūti organizēt darbu. Nav noslēpums, ka iedzīvotāju vairāk nekļūst, gluži otrādi – to skaits samazinās, un to izjūt ne tikai medicīnas nozare, bet arī izglītība un citas, – skaidroja Artis Stuburs.
Viņš gan piebilda, ka medicīnas jomas specifika ir tā, ka, uzlabojoties medicīnas tehnoloģijām, medikamentiem, ir ievērojami uzlabojušies ārstēšanas rezultāti un efektivitāte. Ir arvien lielāks skaits pacientu jau cienījamā vecumā, un nepieciešamība pēc veselības aprūpes nemazinās, gluži otrādi – pieaug. Cilvēku dzīves ilgums ir palielinājies, un arī veselības stāvoklis ir labāks, taču nekad nebūs tā, ka cilvēks varēs aizmirst par veselības aprūpi, jo, lai kādus brīnumus modernā medicīna spētu radīt, vajadzība pēc medicīnas pakalpojumiem nemazinās.