Šogad, kad Meirānu tautas nams tiek rekonstruēts, folkloras kopas "Sietiņš" dalībnieces un Meirānu tautas nama vadītāja Inga Aizsilniece nolēma atdzīvināt svētku ieražu – iešanu ķekatās jeb čigānos. Līdz ar to Mārtiņdienas rītā Lubānas novada domi pieskandināja dziesmas, zvārguļi un klabekļi.
Pēc tautas ticējumiem – jo raibāks un skaļāks ķekatu gājiens, jo vairāk tiek dziedāts un dejots, jo lielāka svētība. Domē kopā ar ķekatniekiem Mārtiņdienas danci veda gan tās priekšsēdētājs Tālis Salenieks, gan pārējie darbinieki.
Ķekatas apciemoja aptieku, veikalus, grāmatnīcu un bibliotēku, nepagāja garām bankai un bērnudārzam, iegriezās katlumājā un pie draugiem Lubānas aprūpes centrā.
Žēl, ka ķekatnieki nepaspēja ieskandināt Mārtiņus visur, kur gribētos, jo pēcpusdienā folkloras kopu gaidīja Lubānas pansionātā.
Folkloras kopas "Sietiņš" dalībnieces apmierinātas tāpēc, ka lielu gandarījumu sniedza smaids un priecīgais pārsteigums iestāžu vadītāju un darbinieku sejās.
Paldies visiem, kas atcerējās seno paradumu – ķekatniekus apdāvināt. Savukārt ķekatnieki kā Mārtiņdienas balvu bija sarūpējuši vasaras izauklēto rudens brīnumu – spožu, gludu kastanīti, lai tas cauri ziemai nestu svētību katrai vietai un sirdij.
Autore: ILVIJA KRĒSLIŅA