Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Satrauc pārāk augstā maksa par ūdeni

Redakcija

Autors • 04.11.2010.

Satrauc pārāk augstā maksa par ūdeni
Burtu lielums

Mētrienas pagasta iedzīvotāji ar laikraksta starpniecību vēlējās uzzināt, kā risināt viņiem aktuālo problēmu ar ūdensapgādes pakalpojumu. Viena no jautātājām iepazīstināja ar situāciju: – Pagastā cēlām pretenziju, ka no katra cilvēka ģimenē par ūdeni jāmaksā 6 lati. Ģimenē esam četri cilvēki, tāpēc mēnesī sanāk maksāt 24 latus, kaimiņienei ar 5 cilvēkiem – 30 latu. Ja mēs savās ģimenēs esam vienīgās pelnošās, bet bērni jāizskolo, no kurienes gan lai ņem šādu naudu?

– Tā nu savācām no iedzīvotājiem parakstus par to, ka atbalstām ūdens skaitītāju ieviešanu. Daudzi jau tos nopirka, bet nebija, kas ūdens skaitītājus piereģistrē. Tāpēc jāturpina vien saņemt rēķinus 6 latu apmērā par cilvēku. Nu, kad situācija nonākusi līdz tam, ka ļoti daudziem iedzīvotājiem no pagasta sūta brīdinājuma vēstules par izveidojušos parādu, vēlamies uzzināt, kā mēs varētu lietot savus ūdens skaitītājus? -sieviete jautāja.

Savukārt Pēteris ūdeni pārsvarā ņem no akas, arī kanalizācijas pakalpojumi viņam nav pieejami, taču seši lati jāmaksā tāpat kā visiem pārējiem Mētrienas iedzīvotājiem, kas izmanto gan ūdenspiegādes, gan kanalizācijas pakalpojumu.

Pašvaldības aģentūras „Mētrienas komunālā saimniecība" direktors Jānis Trops gan laboja iedzīvotāju minēto, skaidrojot, ka, pirmkārt, maksa 6 lati (nepilni) tiek iekasēti gan par ūdeni, gan kanalizāciju, gan atkritumu izvešanu. Otrkārt, pirms nepilniem pieciem gadiem notikušā ūdenssaimniecības projekta ietvaros ūdens skaitītāji Līvānu mājās salikti par projekta finansējumu, arī dzīvokļu iemītniekiem pie daudzdzīvokļu mājām skaitītāji esot salikti.

– Šobrīd problēma ir tajā, ka ir pienācis laiks, kad ūdens skaitītāji jāved uz Rīgu, uz pārbaudi. Pašiem iedzīvotājiem, saprotams, nav tādas naudas, lai to izdarītu, taču arī pagastam, sakarā ar lielajiem parādiem par komunālajiem pakalpojumiem, lieku līdzekļu nav. Parāds patlaban ir ap 6000 latu. Ja rēķinām, ka, noņemot ūdens skaitītāju vešanai uz Rīgu, vietā jāliek jauns katrā mājā, lai iedzīvotāji nepaliktu bez ūdens, nav mūsu spēkos to paveikt. Turklāt pa vienam skaitītājam uz Rīgu jau arī nevedīs, uzreiz ir jāved vairāki. Katrā ziņā mēģināsim rast finansējumu, varbūt tas būs jālūdz Madonas novada pašvaldībai, – komentēja Jānis Trops. Jautāts par konkrēto cenu – 6 lati, kas daudziem šķiet par augstu, komunālās saimniecības direktors norādīja, ka pēdējo 7-8 gadu laikā cena bijusi nemainīgi zema, tāpēc tās paaugstināšana bija neizbēgama, taču šobrīd, pat par spīti lielajam nemaksātāju skaitam un zaudējumiem, cena netiek paaugstināta. Saistībā ar minēto situāciju viņš apsolīja pārbaudīt, vai iedzīvotājs patiesi nav pieslēdzies pie kanalizācijas, jo šādā gadījumā par pakalpojumu nebūtu jāmaksā. Mētrienā jau esot divstāvu daudzdzīvokļu māja, kas nav pieslēgusies kanalizācijas tīklam, tāpēc par šo pakalpojumu nauda netiekot iekasēta. Jānis Trops gan piezīmēja, ka minētās iedzīvotājā pretenzijas ir neizprotamas, jo saņemtie rēķini tāpat netiekot apmaksāti arī par ūdeni, ne tikai par kanalizāciju. Turklāt visvienkāršāk būtu par problēmu izrunāties ar komunālās saimniecības darbiniekiem un to risināt klātienē.

Diemžēl divu nedēļu laikā redakcijai dotais solījums noskaidrot, vai iedzīvotājs izmanto vai neizmanto kanalizāciju, tā arī netika izpildīts.

Jānis Trops arī piebilda, ka iedzīvotājiem jau iepriekš pagasta pārvaldes darbinieki centušies izskaidrot un pamatot notiekošo sakarā ar komunālajiem pakalpojumiem.
– Mētrienā ir maģistrālais ūdensvads, no kura ir atzarojumi uz katru privātmāju vai daudzdzīvokļu māju. Praktiski visās mājās, arī privātmājās, tika uzstādīti ūdens skaitītāji projekta ietvaros. Tas tika darīts tāpēc, ka tolaik bija plāns pāriet uz norēķinu par ūdeni pēc patērētajiem kubikmetriem. Taču joprojām norēķini notiek pēc cilvēku skaita. Domāju, tā ir organizatoriska problēma. Bija plānots pāriet uz AS „Madonas ūdens", taču šobrīd apsaimniekošanu veic pats pagasta pārvaldes komunālais uzņēmums. Varētu teikt, ka ūdensapgāde šobrīd „karājas gaisā".
Mētrienas ciemā ir 69 objekti, kuros uzstādīti ūdens skaitītāji. Ūdens skaitītāji ir caurplūdes, darbojas tie labi – arī pašam mājās tāds ir. Taču norēķini par ūdeni pēc patērētā daudzuma nenotika ne pēc ūdenssaimniecības projekta realizēšanas, ne tagad. Ja būtu pārgājuši pie „Madonas ūdens", būtu gan iespēja norēķināties pēc skaitītāja, gan tiktu veikta apkope, gan ar speciālu datorprogrammu, kādas Mētrienas pagastā nav, tiktu rēķināta soda nauda, ja netiek laikus samaksāts par pakalpojumu. Tāpat kā iepriekš maksājam noteikto cenu par ūdeni. Es domāju, ka šobrīd maksājam mazāk nekā tad, ja būtu jāmaksā par patērētajiem kubikmetriem. Tāpēc pastāvošā sistēma pakalpojuma saņēmējiem cenu ziņā varētu pat būt pieņemamāka. Protams, pāriešana uz „Madonas ūdeni" sanāktu dārga. Kaut vai, ja rēķina, ka patlaban ūdensapgāde darbojas bez avārijas pārtraukumiem, tāpēc arī apkope ir minimāla. Bet, ja pārejam pie ūdensapgādes uzņēmuma, noteikti jāalgo kāds darbinieks – pārstāvis, kas atrodas uz vietas, vai jābraukā no Madonas, ja rodas kādas problēmas, kas vien jau ir papildu izmaksas, – komentēja „Mētrienas komunālās aģentūras" bijušais direktors Viktors Freimanis, kas strādājis vēl ūdenssaimniecības projekta ieviešanas laikā.

Mētrienas pagasta pārvaldes vadītājs Andris Dzenovskis atzina, ka uz „Madonas ūdeni" nav pāriets augsto izmaksu dēļ, kas ar šo procesu saistītos, tāpēc vēl joprojām par ūdeni tiek maksāts pēc iedzīvotāju skaita.

Viktors Freimanis pastāstīja sīkāk par ūdenssaimniecības projektu: – Savulaik Mētrienas ciemā tika realizēts projekts „Ūdenssaimniecības sistēmas sakārtošana Mētrienas pagastā, Mētrienas ciemā". Darbu veicējs – SIA „Madonas būve". Projektā tika izbūvēts jauns dziļurbums, uzstādītas ūdens sagatavošanas un notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, nomainīta lielākā daļa ūdensvada, ieskaitot jaunus pievadus privātmājām un daudzdzīvokļu mājām. Rodas jautājums: kādēļ ne visām? Esošais ūdensvads tika saglabāts Līvānu māju kvartālam, „Dimantiem", „Sidrabiņiem" un citām mājām. Šiem objektiem jauns ūdensvads nebija nepieciešams, jo pievadi tiem bija izbūvēti ar kvalitatīvām atbilstoša diametra plastmasas caurulēm. Nebija jēgas izrakt vecās un iebūvēt analogas.

2006. gada oktobrī-novembrī SIA „Ambellus" veica darbu izpilduzmērījumus. Rezultāti – kanalizācijas un ūdensvadu akas, krānu uzstādīšanas vietas, trašu zarojuma punkti ar to augstumiem un ģeogrāfiskajām koordinātām – apkopoti attiecīgajā tiesiskajā dokumentācijā.

Projekta realizācijas gaitā visos ūdens pieslēguma objektos tika uzstādīti ūdens patēriņa skaitītāji, kopā 69. Par skaitītāju uzstādīšanu sastādīts akts 2006. gada 20. jūnijā.

Ja ņem vērā to, ka skaitītāji ir uzstādīti 2006. gadā, šodien tie nav ekspluatācijai derīgi, jo ūdens skaitītāji jāverificē reizi divos gados. Tas izmaksā ne mazus līdzekļus, un privātmāju īpašniekiem tas būtu jādara par saviem līdzekļiem. Ja runājam par m3 ūdens cenu, tā ir provizoriska – Ls 0,85 par m3, bet šobrīd tā nav apstiprināta Madonas novada pašvaldībā. Visiem, kas vēlas savos dzīvokļos ūdens skaitītājus, ir jāgriežas SIA „Madonas ūdens" un jāvienojas par uzstādīšanu, samaksu un tamlīdzīgām darbībām.

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px