Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

“Rūtiņas” nesēž rokas klēpī salikušas

Redakcija

Autors • 13.07.2010.

“Rūtiņas” nesēž rokas klēpī salikušas
Burtu lielums

Ikdienā no sievietes prasa daudz. Viņai jābūt veiksmīgai gan karjerā, gan mājās. Tāpēc, lai lauku sievietes varētu pilnveidoties un atrast laiku sev, lai padarītu savu dzīvi interesantāku un daudzveidīgāku, Ošupes pagasta sievietes izveidojušas savu klubiņu „Rūtiņas", kam mājvieta pagaidām ir tūrisma informācijas centrs. Par klubiņa prezidenti ievēlēta Ieva Ščucka.

Pirms vairāk nekā sešiem gadiem kopā sanāca Ošupes puses sievietes un tika nodibināts sieviešu klubiņš „Zemesbites", par tikšanās vietu izvēloties Ošupes pamatskolu. Cik dažādas bija viņas pašas, tik atšķirīga un interesanta bija klubiņa dzīve. Kaut arī klubiņš oficiāli reģistrēts nebija, tas aktīvi darbojās, organizējot dažādas nodarbības, pasākumus, sadarbojās ar citām NVO. Pēc skolas likvidēšanas klubiņa darbība apstājās.

Pirms vairākiem mēnešiem Ošupes pagasta un Lubānas novada sievietes atkal sarosījās. Pirmais solis jau sperts – klubiņš nodibināts, maija beigās oficiāli reģistrēts, jau notikušas arī vairākas nodarbības.

Sieviešu klubiņš „Rūtiņas" izveidots ar mērķi celt sieviešu pašapziņu, veicināt mūža izglītības un veselīga dzīvesveida piekopšanu, atbalstīt un stiprināt sieviešu aktivitāti laukos, iesaistīties politisko procesu ietekmēšanā, veicināt sieviešu integrāciju sabiedrībā, mazinot sociālo atstumtību.

Interesanta nodarbība „Rūtiņām" notika numeroloģes Indras Veipas vadībā. Meitenes uzzināja daudz jauna par sevi un pārliecinājās, ka skaitļu kopums tiešām atbilst personības vispārējam raksturojumam.

Lubāna mitrāja informācijas centrā ir noslēdzies Madonas novada pašvaldību Izglītības programmas projektu konkursa finansiāli atbalstītais projekts „Mēs to varam! Darām!" Uz trijām nodarbībām pulcējās dalībnieces no Madonas un Lubānas novadiem.

Pirmajā nodarbībā „Šūsim, darināsim paši!", kuru vadīja Janīna Apsīte, meitenes ieguva un papildināja teorētiskas un praktiskas zināšanas tamborēšanā, adīšanā un šūšanā. Lieliska iespēja bija redzēt un gūt iedvesmu no Janīnas Apsītes darinātajiem apģērbiem. Pēc nodarbības secinājums viens – ja ir vēlēšanās, tad varam. Ja varam, tad darām!

Jūnija vidū šī projekta ietvaros notika otrā nodarbība „Kā uzsākt savu uzņēmējdarbību un realizēt pašmājas produkciju." To vadīja Madonas Biznesa inovācijas centra valdes locekle Dace Āriņa, kas ieskicēja vienkāršākās biznesa lietas saprotamā veidā.
Nodarbības dalībnieces uzzināja, kā var kļūt par uzņēmēju, kādu atbalstu uzņēmējs var saņemt no valsts, kā veiksmīgi veidot biznesa plānu un to īstenot. Nodarbības gaitā bija iespēja izpildīt testu „Vai jūs spējat būt uzņēmējs?" un ieklausīties Daces Āriņas vērojumos un gūtajos iespaidos Norvēģijā. Nobeigumā Dace novēlēja ticēt saviem spēkiem, ja cilvēks patiesi kaut ko vēlas, tad nekas nav neiespējams. Vajadzīga laba biznesa ideja un „rozīnīte" , ar ko uzņēmums varētu atšķirties no citiem. Viss pārējais ir pašu rokās.

Pēdējā nodarbībā „Dzīvosim veselīgi, praktiski, ekonomiski!" dalībnieces dalījās savā pavārmākslas pieredzē, gatavoja dažādus ēdienus, kuru izejvielas ir pašmāju produkti, un tos degustēja.

Projekta noslēgumā dalībnieces anketās rakstīja, ka nodarbībās iegūtās zināšanas izmantos ikdienas dzīvē, daudz ko varēs ieteikt citiem. Ļoti iespējams, ka izdosies realizēt arī kādu „trakāku" ideju vai senu ieceri.

Par nākotnes iecerēm stāsta „Rūtiņu" valdes priekšsēdētāja Ina Gutāne: – Ir izstrādāts projekta pieteikums „Izglītības un brīvā laika pavadīšanas centra izveide lauku iedzīvotājiem Ošupes pagastā" un iesniegts Madonas novada fondam uz ELFLA (Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstība) pasākumu 3.1. rīcību
„NVO un iedzīvotāju neformālo grupu kapacitātes stiprināšana" 2. aktivitāti. Iekārtu, tehnikas, aprīkojuma, informācijas tehnoloģiju un programmu nodrošinājuma iegāde un uzstādīšana un infrastruktūras izveide sabiedrisko aktivitāšu dažādošanai vietējiem iedzīvotājiem.

No Madonas novada fonda saņemts atzinums, ka konkursā esam ieguvušas pozitīvu atzinumu un ka projekts atbilst attīstības stratēģijai, pašreiz projekts nodots tālāk LAD (Lauku atbalsta dienestam) tālākai izvērtēšanai. Laba sadarbība „Rūtiņām" izveidojusies ar Ošupes pagasta pārvaldi, kas atbalsta klubiņa aktivitātes.

Mūsdienu sievietes dzīvo pastāvīgā laika trūkumā, tāpēc ir svarīgi satikties, parunāties, uzklausīt vienai otru un iemācīties ko vērtīgu. Klubiņa aktivitātēs „Rūtiņas" vēlas iesaistīt arī apkārtējo sabiedrību, tāpēc priecāsies par katru jaunu biedru, jo dalīta bēda ir pusbēda, dalīts prieks – dubultprieks.

Autore: ILZE PURPĻEVIČA

INAS GUTĀNES foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px