Šogad programmā "Skolas piens" bezmaksas pienu skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs vairs sanāk dzert tikai 1.-4. klases skolēniem, nevis 1.-9. klases audzēkņiem, kā tas bija ierosināts un arī daudzviet īstenojās pagājušajā gadā.
Pietrūkstot ap 341 000 latu, jo piena cena ir jūtami palielinājusies. Vairāki piena pārstrādes uzņēmumi ir atteikušies no piedalīšanās programmā, kas nes vienīgi zaudējumus. Patlaban veikalos pienu pērkam pat par 50-60 s/l un dārgāk.
Kopā ar ES atbalstu piena subsīdija 2008. gadā piena piegādātājiem solās būt ap 43 s/l. Pat ar valsts un ES atbalstu darbošanās šajā programmā rada zaudējumus. Turklāt tā ir uzņēmēja naudas iesaldēšana, jo atmaksu no valsts un ES var saņemt pēc vairākiem mēnešiem.
"Piena programmā" turpina iesaistīties mūsu rajona uzņēmumi a/s "Lazdonas piensaimnieks" un a/s "Cesvaines piens", kas, ja izglītības iestādes izteica vēlmi, stājās "Valmieras piena" atstātā tukšuma vietā.
– Mēs visu laiku jautājām un pierādījām, ka subsīdijas no Eiropas jāsaņem lielākas, bet "no augšas" sekoja lēmums, ka skolās pienu piešķirs tikai mazajiem, nevis, kā tika rosināts iepriekš, – līdz 9. klasei. Līdz ar to atlīdzību piena pārstrādes uzņēmumiem varbūt palielinās, – komentēja a/s "Lazdonas piensaimnieks" valdes priekšsēdētāja Elvīra Utināne.
Vairāk lasiet laikrkastā STARS. 24.01.2008.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
AGRA VECKALNIŅA foto