To, cik labi bija izkustēties, kāds mundruma lādiņš gūts pēc soļošanas ar nūjām pa rudenīgajām takām līdz "Brakiem" un atpakaļ, cik jauka noskaņa valdīja R. Blaumaņa muzejā, droši vien turpina stāstīt ikviens nūjošanas pārgājiena "Pie Blaumaņa" dalībnieks.
Pagājušajā sestdienā uz viesnīcas "Ērgļi" un žurnāla "36,6oC" rīkoto nūjošanas pārgājienu "Pie Blaumaņa" ieradās vairāk nekā 230 nūjotāju. Daudzi no viņiem īstas soļošanas nūjas turēja rokās pirmoreiz, bet, instruktoru pamudināti, mēģinot saskaņot soli ar nūjām kā slēpošanā (pretējā roka un kāja), ar prieku veica maršrutu no Ērgļu viesnīcas līdz R. Blaumaņa muzejam "Braki" un atpakaļ – kopā ap 10 km.
Uz nūjošanas pārgājienu Ērgļos bija atbraukuši nūjotāji no malu malām – no Madonas, Rīgas, Limbažu novada, Staiceles, Alojas, Valmieras slimnīcas, pat tālās Ventspils u. c. Latvijas vietām, dalībnieku starpā – arī latvieši no Amerikas. Neviens negaudās, ka laiks rudenīgs, ka nav saules, bet priecājās par dabas skaistumu, par to, ka nelīst, par iespēju pabūt "Brakos", kur sen, kopš skolas laikiem nav iznācis iegriezties. Neliela grupiņa – ap 30 nūjotāju – izvēlējās garāko maršrutu, kas veda vispirms uz "Meņģeļu" muzeju un pēc tam – uz "Brakiem".
Pastaiga ar nūjām? Staigāšana ar nūjām? Nūjošana? Tik dažādi var latviski nosaukt sporta soli, ko ziemeļu tautas sauc par Nordic Walking. Pirmie, kas aizsāka popularizēt nūjošanu Latvijā, bija žurnāls "36,6oC", stāstot, ka veselīguma ziņā ar nūjošanu spējot konkurēt vienīgi peldēšana un distanču slēpošana. Tāpēc arī šajā nūjošanas pārgājienā viesnīca "Ērgļi" aicināja talkā žurnāla komandu, kas kopā ar redaktori Vitu Beļavnieci un nūjošanas instruktorēm bija ieradusies kuplā skaitā. Vita Beļavniece sacīja: – Kad iznāca pabraukt pa Eiropas valstīm, tur ievēroju, ka cilvēki staigā ar nūjām. Sāku interesēties, kas tas tāds, kāpēc staigā ar nūjām, jo pie mums nekā tamlīdzīga nebija. Vēl pirms pieciem gadiem neviens par nūjošanu Latvijā neko nezināja. Sākām meklēt cilvēkus, kas var ko pastāstīt. 2005. gada žurnāla "36,6oC" jūlija-augusta numurā sagatavoju rakstu "Nūjo vesels" – sarunu ar Annu Žīguri, tulkotāju un rakstnieci, bijušo Latvijas vēstnieci Somijā. Tieši Somijā nūjošana ir ļoti populāra, un viņa intervijā teica: "Ja Latvijā vēl nūjošanas nav, tad drīz būs." Tā arī pamazām notika.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 27.10.2009.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
AGRA VECKALNIŅA foto