LUBĀNAS pilsētas klubā 5. februārī pulcējās Latvijas neatkarības aizstāvji, kuri 1991. gadā, barikāžu laikā, devās uz Rīgu, lai aizstāvētu Latvijas brīvību.
Šajā pēcpusdienā viņiem svinīgi tika pasniegtas barikāžu dalībnieka piemiņas zīmes, kas ir Latvijas Republikas valsts apbalvojums. Šādu apbalvojumu saņēma 73 Lubānas novada iedzīvotāji un 11 Varakļānu novada iedzīvotāju.
Klātesošos sveica Lubānas kultūras nama jauktais vokālais ansamblis „Naktsputni". Apbalvojumu pasniedza Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis un izteica nožēlu, ka tik ilgi bija jāgaida, līdz apbalvojums nonāk līdz tā īpašniekiem. Visvairāk sāp sirds, ka daļa no Latvijas aizstāvjiem šo svinīgo mirkli tā arī nesagaidīja, un barikāžu dalībnieka piemiņas zīmes tika pasniegtas viņu tuviniekiem. Barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais par šo Latvijas Republikas apbalvojumu – barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi – teica, ka tas ir apbalvojums Latvijas neatkarības aizstāvja visai dzimtai, jo tie ģimenes locekļi, kuri palika mājās, šo laiku pārdzīvoja divtik smagi, kā paši barikāžu dalībnieki, kas atbalstīja cits citu un izbaudīja saliedētības un kopības izjūtu. Izsniegtā piemiņas zīme katrā dzimtā būs kā atgādinājums par Latvijas neatkarību kā vērtību, par kuru iestājās mūsu līdzcilvēki. Varam lepoties ar ikvienu no šiem cilvēkiem, kas neatkarīgi no vecuma un profesijas mūsu valsts izšķirīgā brīdī bija tur – uz barikādēm. Latvieši ir kautrīga tauta, un tikai pēc vairākkārtēja lūguma piemiņas zīme tiek skaisti piesprausta pie krūts, lai pulcētos uz kopīgu fotogrāfiju.
Lubānas novada pašvaldība pateicās arī tiem Lubānas novada cilvēkiem, kuri aktīvi iesaistījās, lai apzinātu un mudinātu barikāžu dalībniekus pieteikties un aizpildīt anketas, un tie ir: Karina Evalda, Ieva Kunce un Andris Dzenis. Viņi varēja būt gandarīti par savu ieguldīto darbu. Pēc svinīgās pasākuma daļas visi klātesošie tika aicināti uz mazo zāli, lai pie tases tējas vai kafijas kopīgi dalītos atmiņās par barikāžu laikā piedzīvoto.
Autore: ILZE KRAUKLE