VESTIENAS pagastā Valdmaņu ģimenes saimniecībā „Birzes" 29. maijā Valsts Lauku tīkla (VLT) pasākumu ietvaros notika izglītojošs izbraukuma seminārs meža īpašniekiem.
To organizēja MKPC Madonas-Cēsu nodaļas vadītāja Mairita Bondare sadarbībā ar LVMI „Silava" vadošo pētnieci, inženierzinātņu doktori Mudrīti Daugavieti. Saimniecībā „Birzes", kur 1997. gadā ir ierīkoti izmēģinājumu-demonstrējumu stādījumi, aug bērzi piecos dažādos attālumos, priedes, egles un ozoli. Interesentiem no Madonas, Ērgļiem, Daugavpils, Rīgas, Vietalvas, Vestienas saimniece Dzintra Valdmane stāstīja par gūto pieredzi plantāciju mežu ierīkošanā un kopšanā. „Birzēs" meža īpašnieki pārliecinājās, kā koku augšanu ietekmē stādījumu biežums, dažādi mēslošanas un kopšanas režīmi, kādas sugas piemērotākas, kā apmežošanai izraudzītie nogabali (katrs ap 3 ha platībā) izskatās dabā. Mudrīte Daugaviete, kas pārrauga visus ar PHARE atbalstu Latvijā izveidotos apmežojuma demonstrējuma objektus, atgādināja par galvenajiem riska faktoriem meža un plantāciju meža ierīkošanā lauksaimniecībai neizmantojamās zemēs, par galvenajām prasībām augsnei, koku sugu augšanas gaitu. Par plantāciju meža ieaudzēšanas, reģistrēšanas un apsaimniekošanas noteikumiem, koku ciršanas kārtību runāja arī Mairita Bondare. VMD Meža reproduktīvā materiāla kontroles vecākā inspektore Sarmīte Greidiņa raksturoja mainīto kārtību, kas stājas spēkā ar šo gadu – drīkst stādīt tikai kokaudzētavās izaudzētos meža stādus. „Birzēs" saimnieki bija parūpējušies arī par bērzu sulu un baraviku zupas cienastu.
Autore: IVETA ŠMUGĀ