Pozitīvā ziņa, ka MNF iesniegtais "Leader" programmas projekts "Specializētā transporta iegāde Varakļānu novada pašvaldības sociālā dienesta vajadzībām", ir guvis apstiprinājumu, bija kā liela dāvana, par ko ir prieks gan projekta rakstītājiem, gan Varakļānu sociālā dienesta darbiniekiem.
Vēl jau brīdis, kad pašvaldība iegādāsies jauno busiņu, ar nepacietību tiek gaidīts, nobrauktos kilometrus turpina skaitīt vecā "ātrās palīdzības" automašīna, ko vēl sociālais dienests izmanto, bet kas savu laiku jau ir nokalpojusi. Tagad ir prieks, ka vecajai automašīnai būs maiņa.
– Iegādājoties jaunu busiņu ar speciālu aprīkojumu, varēsim kvalitatīvāk sniegt mobilās aprūpes pakalpojumus, aprūpēt savus vecos ļaudis un vientuļniekus, palīdzēt arī gulošajiem, nespējniekiem, – novērtēja Varakļānu novada pašvaldības sociālā dienesta vadītāja Aina Kanča.
Viņa papildināja: – Mobilā aprūpes grupa – tie ir četri cilvēki, kas brauc pa visu Varakļānu novadu noteiktās dienās, sazinoties ar aprūpējamajiem, ko atvest. Divreiz nedēļā aizvedam arī zupu. Braucot pie cilvēkiem uz mājām, mums patlaban kalpo pielāgots transports – vecā "ātrās palīdzības" automašīna, kur ir arī nestuves, ratiņkrēsls. Esam interesējušies, kā strādā samarieši, bijām aizbraukuši, apskatījāmies, kā ir aprīkota viņu automašīna, bet tā sistēma, kas orientēta uz konkrētu darbu, mūs gluži neapmierināja. Viņi atbrauc, paveic konkrētu darbu un aizbrauc. Šeit jaunā automašīna būs mobilāka un ne tikai aprūpes darbiem, bet arī citiem uzdevumiem – aizbraukt, atvest, pārvietoties, lai būtu ar jauniem spēkiem.
Mums ir vairāk nekā 30 aprūpējamo vientuļo personu, kuras jāaprūpē mājās, četras personas aprūpējamas mājās par maksu. Sociālais dienests jau nav "ātrā palīdzība", tam par saviem ļaudīm ir jārūpējas nepārtraukti. Kad cilvēkam ir problēma, ir izsaukums, atbrauc "ātrie", aizved uz slimnīcu, kur gadās, ka diagnoze arī neapstiprinās, gadās, ka ir jāpaārstējas, bet pēc tam tante vai onkulis ir jāved atpakaļ uz mājām. Ja nav, kam atvest, sociālais dienests sūta savu mašīnu. Saistībā ar veselības aprūpi stūrējam savu transportu tur, kur vajag – esam veduši uz slimnīcu Madonā, Rīgā, Rēzeknē, esam atgādājuši no slimnīcas mājās, veduši pie ārstiem un no ārstiem. Pārsvarā iznāk vadāt vecus, arī gulošus cilvēkus. Mēnesī, iegriežoties tikai aprūpes mājās, automašīna nobrauc ap 800 km. Mūsu tagadējā mašīnā iecelšana un izcelšana ir pagrūta, tāpēc aprūpētājiem, kas ir sievietes, šogad būs jaunāks un modernāks aprīkojums. Tā kā automašīna pieved arī pārtikas produktus un mazgāšanas līdzekļus, būs lielāka sakārtotība.
Aina Kanča neslēpa, ka sabiedrība noveco, veco un vientuļo cilvēku ir daudz, arī sociālās gultas ir pilnas, pansionātā viss ir aizpildīts, vēl veidojas rinda. Ir doma un variants, ka varbūt šogad uz vasaru varētu ko uzsākt citās telpās Stirnienes muižas skolā, kur notiek remonts.
Varakļānu novada pašvaldība ieceres atbalsta, aktīvi idejas realizē projektos, sniedz nepieciešamo līdzfinansējumu.
Projekts "Specializētā transporta iegāde Varakļānu novada pašvaldības sociālā dienesta vajadzībām" tika iesniegts Madonas novada fondā pagājušajā gadā. Kopējās projekta izmaksas – 39 930 eiro, attiecināmās izmaksas – 35 000 eiro, publiskais finansējums – 24 500 eiro, atbalsta intensitāte – 70%.
Varakļānu novada pašvaldība Ziemassvētku laikā bija parūpējusies arī par to, lai nelielu sveicienu saņemtu 75 novada ļaudis, kuriem jāsadzīvo ar I grupas invaliditāti. Novada pašvaldības dāvaniņu sociālie darbinieki nogādāja adresātiem, vēlot veselību un dzīvesprieku jaunajā gadā.
04.01.2017.