4. februārī trīs dienas ilgušo informatīvo sanāksmju jeb sabiedrisko apspriežu turneju trijos Madonas novada pašvaldības pagastos, kuros plānots apstiprināt jaunu ūdensapgādes un kanalizācijas tarifu, noslēdza AS „Madonas ūdens" pārstāvji, kuri kā pēdējo no pagastiem apmeklēja Ošupi (2. februārī sanāksme tika rīkota Sarkaņu pagastā, bet 3. februārī – Liezēres pagastā).
Uz sabiedrisko apspriešanu Degumnieku tautas namā bija ieradušies pulka vairāk cilvēku nekā Sarkaņos un Liezērē. Ļoti iespējams, ka galvenais motivators ierasties bija ievērojamais maksas kāpums pret iepriekšējo – 2008. gadā apstiprināto – tarifu. Līdz šim Ošupes pagasta iedzīvotājiem par ūdensapgādi bija (un līdz 1. martam joprojām ir) jāmaksā 0,46 eiro/m3, savukārt par kanalizāciju – 0,47 eiro/m3 (abas summas norādītas bez PVN). Gan vienā, gan otrā gadījumā jaunais tarifs būtu krietni vien augstāks. Ūdensapgādes pakalpojums kļūs dārgāks par 260% (1,20 eiro/m3), bet kanalizācijas pakalpojums – par 315% (1,48 eiro/m3). Arī Ošupes pagasta pārvaldes vadītājs Aigars Šķēls, atklājot sabiedrisko apspriešanu, kurā līdz ar AS „Madonas ūdens" pārstāvjiem piedalījās arī Madonas novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Agris Lungevičs, atzina, ka centrālais apspriežamais jautājums droši vien būs jaunais tarifs, kas saistīts ar investīcijām ERAF projekta „Ūdenssaimniecības pakalpojumu attīstība" ietvaros un izmaksu apjoma izmaiņām.
Pielīdzinās Madonas tarifam
Aigars Šķēls, uzrunājot pagasta iedzīvotājus, minēja, ka 2015. gadā noslēdzās ūdenssaimniecības attīstības projekti Degumnieku un Ošupes ciemā, kurus bija iesākusi SIA „Ošupes KU". Nu arī pašam pagasta komunālajam uzņēmumam tā pastāvēšanā ir palikuši vien daži mēneši.
– Turpmāk – ar 1. maiju – pagastā par ūdenssaimniecību rūpēsies AS „Madonas ūdens". Faktiski viņi to darīja jau no pagājušā gada 1. janvāra, taču ar šā gada 1. maiju tas notiks oficiāli. Runājot par tarifiem – 2008. gadā apstiprinātais tarifs nesedz pat pusi no izmaksām, kas saistītas ar ūdensapgādi un kanalizāciju. Tas nevienam nav noslēpums, ka līdz šim pakalpojuma sniegšana tika subsidēta no citiem avotiem, kā, piemēram, no ceļu fonda. Ar pagājušā gada 1. janvāri, kad ceļu uzturēšana tika nodalīta no SIA „Ošupes KU" funkcijām, to vairs nav iespējams darīt, tādēļ izlīdzējāmies citādāk. Jaunajā tarifā, ko aprēķināja SIA „Ošupes KU", ir ierēķinātas tikai tiešās izmaksas. Tajā nav nedz administrācijas izmaksu, nedz izmaksu par programmatūru, nedz citu izdevumu, kuri saistīti ar uzņēmuma eksistenci. Pagastā īstenotais ūdenssaimniecības projekts uz tarifu atstāj nelielu ietekmi. Uz tarifu attiecināmi 15% no kopējām projekta izmaksām, kuras finansēja pašvaldība, šīs izmaksas ir izdalītas uz 20 gadiem. Mūsu aprēķinātais tarifs bija 2,86 eiro/m3 (bez PVN) par ūdensapgādi un kanalizāciju kopā, taču, ņemot vērā novada domes politisko lēmumu, kas nosaka, ka, ja pagastos sarēķinātais tarifs ir augstāks par pašreizējo AS „Madonas ūdens" tarifu, tiek piemērots uzņēmuma tarifs, kas šobrīd ir 2,68 eiro/m3 (bez PVN), – skaidroja Aigars Šķēls.
AS „Madonas ūdens" valdes loceklis Guntars Dambenieks iedzīvotājiem atgādināja, ka tarifs ir aprēķināts atbilstoši tai metodikai, ar kuru saskaņā visā valstī tiek rēķināti tarifi.
– Parasti praksē ir tā, ka tarifā tiek iekļautas visas investīcijas, kas ir veiktas, bet šajā gadījumā tie ir tikai 15%, kas, kā jau pārvaldes vadītājs minēja, ir izdalīti uz 20 gadiem. Arī daudzās citās izdevumu pozīcijās ietekme uz tarifu ir 0 eiro. Saprotu iedzīvotāju pretenzijas, ka piedāvātais tarifs ir ievērojami augstāks par līdzšinējo, taču jāsaprot, ka, „Ošupes KU" paliekot vienam pašam un turpinot sniegt pakalpojumu, tarifs būtu ievērojami augstāks. Tarifs, kuru Madonas novada pašvaldības dome, iespējams, apstiprinās jau šomēnes, stāsies spēkā ar 1. martu.
Vasarā esam plānojuši apkopot visus ieņēmumus un izdevumus gan par Madonu, gan sešiem pagastiem, kurus apkalpojam, un veiksim pašreizējā tarifa pārrēķinu. Jaunais tarifs tiks iesniegts Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai. Jaunajam provizoriskajam tarifam jābūt zemākam par pašreizējo. Kāds konkrēti būs šis samazinājums, šobrīd vēl grūti pateikt, – komentēja Guntars Dambenieks.
„Kas meitiņu baltu dara?"
Kā atklājās divas stundas ilgušās sanāksmes gaitā, tarifs bija tikai viens no jautājumiem, par kuriem interesi izrādīja aptuveni 50 sanāksmes dalībnieku. Viņus uztrauca ūdens kvalitāte, un kāds no pasākuma apmeklētājiem bija pat parūpējies par, viņaprāt, uzturā nelietojama ūdens paraugu PET pudelē. Taisnības labad gan jāsaka, ka teju visi uzņēmuma pārstāvji (ieskaitot valdes locekli un tehnisko direktoru) un pašvaldības pārstāvji ūdeni nobaudīja, vēlāk atzīstot, ka tajā, iespējams, ir bijis augsts dzelzs saturs, kas gan organismam nav kaitīgs. Guntars Dambenieks komentēja, ka madonieši par šādu ūdeni līdz 2000. gadam varējuši tikai sapņot.
Netrūka arī virknes specifisku jautājumu, kas līdztekus ūdens un kanalizācijas apgādei skāra arī daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanas jomu. Sapulce saturiski atgādināja tās diskusijas, kuras Madonā norisinājās pirms vairākiem gadiem, – kā risināt problēmu ar augstajiem koeficientiem, kāda ir mājas vecākā atbildība un tiesības, par ko atbild uzņēmums, par ko – pārvalde, par ko – paši mājas iedzīvotāji utt.
Aicina uz sadarbību
Agris Lungevičs, uzrunājot Ošupes pagasta iedzīvotājus, aicināja novērtēt pagasta pārvaldes vadītāja veikumu, jo bez viņa ūdenssaimniecības attīstības projekti Degumnieku un Ošupes ciemā, visticamāk, nebūtu īstenoti.
– Ūdenssaimniecības sakārtošanas sadaļā viņš ir izdarījis ļoti daudz. Ne mazums pašvaldību Latvijā palikušas bez Eiropas struktūrfondu piesaistes ūdenssaimniecības sakārtošanai, un līdz ar to arī projekti netika realizēti. Madonas novads Latvijā atrodas pirmajā vietā pēc ieguldījumiem ūdenssaimniecības sakārtošanā uz vienu pagastu iedzīvotāju. Tas ir ieguldījums, kas ilgtermiņā dos atdevi. Pašvaldībām, kuras līdz šim nav sakārtojušas savu ūdenssaimniecību, agrāk vai vēlāk to tāpat vajadzēs darīt, taču atklāts ir jautājums – par kādiem līdzekļiem? Visticamāk, ieguldījums tiks 100% iekļauts tarifā. Mūsu novada ciemiem šīs izmaksas neietekmē tarifu, ja tā būtu, mēs šajā sanāksmē nerunātu par 2,68 eiro/m3, bet gan par 10 un vēl vairāk eiro/m3. Tādēļ aicinu jūs novērtēt to, kas ir izdarīts, jo daudzas pašvaldības ir palikušas bez nomainītām trasēm un rekonstruētām ūdens ņemšanas vietām un attīrīšanas ietaisēm. Pašvaldībā ir arī labs pakalpojuma sniedzējs – AS „Madonas ūdens", kam ir pietiekami resursu, lai, kopīgi strādājot ar pārvaldēm un iedzīvotājiem, tiktu iets uz priekšu. Tarifs nav pašmērķis. Protams, nav patīkami, ka tarifs pieaug, taču tā aprēķins ir balstīts uz reāliem izdevumiem. Aicinu pašvaldību, pārvaldi un pakalpojuma sniedzēju uztvert kā sabiedrotos un kopīgi meklēt risinājumu tam, lai samazinātu ūdens zudumus un lieku ūdens patēriņu. Problēmas neapšaubāmi ir, taču tās mums jārisina kopīgi, un jau līdz šim ir paveikts liels darbs, – uz sanāksmi sanākušos uzrunāja Agris Lungevičs.
Iedzīvotāji no zāles gan izteicās, ka jau pašreizējo tarifu ne visi spēj nomaksāt (gada laikā iekrājies parāds par 4800 eiro), tādēļ ir pamats bažām, vai arī jau apstiprināto spēs iekasēt. Sanāksmes gaitā atsevišķi tās dalībnieki izteicās, ka maksāt par ūdeni vajadzētu tikai tad, kad tā kvalitāte ir laba, jo šobrīd iznāk maksāt gan par ūdeni no krāna, gan par to, kas tiek pirkts veikalā.
Ja neskaita dažus asākus izteikumus, kopumā sanāksme noritēja konstruktīvā gaisotnē, par ko liecina tās ilgums. Vairāki daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji izrādīja arī interesi par raidītāju uzstādīšanu pie ūdensskaitītājiem, kas novērstu lielu koeficientu veidošanos. Gan Guntars Dambenieks, gan uzņēmuma tehniskais direktors Guntis Šahno vairākkārt iedzīvotājus aicināja problēmu gadījumos negaidīt līdz nākamajai sanāksmei, bet informēt uzņēmumu vai pārvaldes vadītāju uzreiz, tas ļaus operatīvāk novērst radušos problēmu. Guntars Dambenieks arī uzsvēra, ka iedzīvotājiem ir tiesības prasīt no uzņēmuma, lai viņiem sniegtais pakalpojums būtu kvalitatīvs un atbilstošs tai summai, kāda tiek iekasēta.