Augusta beigās noslēdzās mācību centra "BUTS" organizētās mācības privāto mežu apsaimniekotājiem arī Varakļānos. Tās notika lauku attīstības programmas pasākuma "Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares konkurētspējas uzlabošana" ietvaros.
Varakļānos meža īpašnieki mācījās visu vasaru, tiekoties ceturtdienās. Triju ciklu nodarbībās tēmas bija visdažādākās: meža produktivitāte un ražība, meža vērtības paaugstināšana, meža aizsardzība pret kaitēkļiem, slimībām, meža dzīvniekiem. Šīs lietas katrs meža īpašnieks grib izprast vispirms savā meža īpašumā, iepazīt, kādas ir dabas aizsardzības prasības meža apsaimniekošanā. Tika aplūkotas darba drošības prasības, kas jāievēro, lai izsargātos no nelaimēm.
Teorētiskās mācības mijās ar praktiskajām nodarbībām. Saimniekus interesēja, kā var noteikt izcērtamo koku kubatūru, ko nozīmē dastot cirsmu, kā un kādēļ audzē jāmēra šķērslaukums.
Ar lielu interesi mācību dalībnieki Ērgļu arodvidusskolas mežā darbojās ar "dzelzs zirgu" un kvadriciklu – vieglo tehniku, ko var izmantot nelielu apjomu izvešanai no meža. Tika gūta praktiskā darba pieredze privātīpašumos.
Interesantas bija mācību dienas KPC apmācību centrā "Pakalnieši", Gaiziņkalna dabas takās. Dalībniekiem patika ekskursija uz Vestienas pagasta saimniecību "Jāņkalni", kur varēja redzēt praktisku piemēru lauksaimniecības zemju apmežošanā. Iespaidiem bagāta bija ekskursija Kalsnavas arborētumā u. c.
– Patika meža īpašnieku atvērtība un zināšanu kāre. Visiem bija arī citi darbi, bet viņi gribēja izrauties un uzzināt vairāk par mežu. Ne tikai par to, cik tur aug kubikmetru un kādu naudu par tiem varēs dabūt. Protams, arī peļņu vajag, bet svarīgāk ir izprast visus procesus, kas notiek dabā. Mežs ir liela vērtība, kas jāsaglabā arī nākamajām paaudzēm – bērniem un bērnu bērniem. Jauka, sirsnīga grupa – bija patīkami strādāt. Mācību noslēgums mums notika Kalsnavas arborētumā, kur Varakļānu grupas trešā apmācību cikla dalībniekiem pasniedza sertifikātus. Paldies dendroloģei Benitai Rudzītei par ekskursiju, jo daudziem tā bija pirmā reize arborētumā, – novērtēja kursu pasniedzēja Biruta Nebare. Kopā ar viņu lekcijas vadīja Maija Ārente un Velta Baltiņa. Par atbalstu mācību norisē paldies Staņislavai Počei.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 08.09.2009.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
STAŅISLAVAS POČES foto