Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Mārtiņdienu svin, ievērojot tradīcijas

Redakcija

Autors • 09.11.2009.

Mārtiņdienu svin, ievērojot tradīcijas
Burtu lielums

Izsenis latviešiem lielākie svētki rudenī bija Mārtiņi, ko svinēja 10. novembrī. Līdz ar Mārtiņiem izbeidzas klusais veļu laiks un sākas jautrais budēļu jeb ķekatu laiks, kas turpinās līdz pat Ziemassvētkiem, kad gāja čigānos, visādi saģērbušies.

Mārtiņa dienas ķekatniekus sauc par Mārtiņa bērniem, un Mārtiņa bērnu lomā iejutās arī Barkavas kultūras nama pašdarbnieki: folkloras kopa "Madava", ko vada Teresija Pelša, un "Klabdanča" dejotāji kopā ar vadītāju Jolantu Anusāni. Viņi pagājušajā sestdienā devās izbraucienā ar Gulbenes-Alūksnes bānīti pa šaursliežu dzelzceļu līdz stacijai Paparde, lai ieskandinātu Mārtiņdienu.

Kā pastāstīja Barkavas kultūras nama vadītāja Zeltīte Veipa, "Klabdancis" un "Madava" ir sagatavojuši Mārtiņdienas programmu. To jau ir novērtējuši visi, kas piedalījās Mārtiņdienas ieskaņu pasākumā Barkavā, bet 7. novembrī šo programmu stundas garumā Barkavas pašdarbnieki aizveda uz Gulbenes-Alūksnes bānīti. Tur barkavieši pēc uzaicinājuma piedalījās pasākumā "Mārtiņdienas ieskaņas Bānītī".
– Barkavas folkloristi un dejotāji devās uz Gulbeni ne tikai pavizināties bānītī. Viņu uzdevums bija ar dziesmām, rotaļām un dejām rādīt, kā Mārtiņdiena svinama. Mārtiņbērnu jautrās dziesmas, rotaļas un dejas saistās ar prieku, ar auglības rituālu, un visi, kas vēlējās, varēja dziedāt un dancot līdzi. Šajā uzvedumā ir arī ticējumi, mīklas, un, kad iesaista visus skatītājus no malas, tad iet jautri, – iespaidos dalījās Zeltīte Veipa.

Papardē sagaidīja Barkavas Mārtiņbērni, ietērpušies maskās. – Bija gan čigāns ar aunu, gan Mārtiņdienas gailis, bet pārējie – tērpušies tautastērpos. Vadījām rotaļas, piemēram, "Atašienes suseklis", "Es ar savu cisu maisu", "Es ar savu vīriņu", "Zem ozola nesēdēt", dziedājām dziesmas, skandējām ticējumus, uzdevām mīklas, – sacīja folkloras kopas vadītāja Teresija Pelša. Viņasprāt, sabraukusī publika ļoti aktīvi iesaistījās rotaļās. Bānīša trīs vagoni uz Papardi atveda tos, kam patīk latviskās tradīcijas. Ļoti jautrs pasākums, un varējām justies gandarīti.

Nākamā programma, ko iestudēs Barkavas pašdarbnieki, būs vakarēšanas tradīcijas.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

ZELTĪTES VEIPAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px