No 9. līdz 18. septembrim Sarkaņu pagasta Biksērē notika tēlniecības simpozijs. Projektu atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonda „Vidzemes Kultūras programma 2009" un Sarkaņu pagasta pārvalde. Līdzās iepriekšējos gados veidotajiem mākslas darbiem šogad tapuši četri jauni, ko veidoja Latvijas mākslinieki Kārlis Īle, Inese Valtere-Ūlande, Edgars Ošs un Egons Perševics.
Katrs mākslinieks savu darbu centās veidot pēc iespējas draudzīgāku dabai un Biksēres parka ainavai. Kaut arī noteicošā loma ainavas veidošanā ir dabas elementiem un formām, skulptūras un dekoratīvā plastika ienes savas vērtības. Brīvdabas skulptūrām ir liela priekšrocība salīdzinājumā ar citiem mākslas veidiem – tās nav jāsargā no vēja, lietus un saules. Skulptūras papildina ainavu un dabiskā vidē arī pašas kļūst izteiksmīgākas. Katrā dienas un gada laikā, mainoties apgaismojumam, vides noskaņai, skulptūras redzamas citādi. Simpozija laikā tapušie darbi lieliski papildina jau esošo brīvdabas tēlniecības izstādi un ir pierādījums tam, ka nav vajadzīgi dārgi izejmateriāli, lai veidotu iespaidīgus, lielformāta vides mākslas objektus. Kā simpozija noslēguma dienā atzīmēja Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītājs Andris Simtnieks, – darbi šogad tapuši gandrīz ne no kā – lūžņi pārvērtušies par skaistiem mākslas darbiem un priecē ikvienu. Parka daļa ap pagastmāju ir piepildīta ar interesantu, daudzveidīgu brīvdabas mākslas izstādi, kas Latvijas laukos sastopama reti.
Kā atzina paši mākslinieki, ar paveikto viņi ir apmierināti, izdevies iecerēto realizēt, pat pārsteigt pašiem sevi. Simpozija organizatoru doma bija, ka darbi varētu būt veidoti no koka, taču, risinoties sarunām, izsakot vēlmes un idejas, darbam mākslinieki izvēlējās metālu. Gribējās ko neparastāku, jo tik apjomīgu vides objektu simpozijs, kurā tiek izmantots tikai metāls, Latvijā 2009. gadā līdz šim ir vienīgais.
Braucot uz simpoziju, māksliniekiem nebija konkrētas domas, ko varētu veidot un kurā parka stūrītī darbus novietot. Iedvesmu un idejas darbam viņi rada Biksēres parkā, pastaigājoties, pētot dabu, ainavu. Arī darbu nosaukumi runā par labu cilvēka un dabas mijiedarbībai: „Saknes", „Rudens romantika", „Ilūzija".
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 24.09.2009.
Autore: VALDA KĻAVIŅA,
simpozija projekta vadītāja