Ko lai dara divi jauni ļaudis – Īva un Odums (Linda Rigerte un Edgars Pauniņš), kam sirdis tvīkst vienam uz otru kā izslāpusi zeme pēc lietus, kā jauna gaļa pēc sāls, kā pavasarī zeme pēc saules?
Atliek ņemt prātīgus svōtus Bōrbolu un Vincentu (Airita Vintiša un Jānis Madžuls) un laist ar jauno kumeļu uz izredzētās sētu. Un tad aplinkus runāt un meklēt labu lietaskoku jaunais dzīves sākšanai.
Tēvs Izidors (Mārtiņš Upenieks) jau gan saka, ka jauniņa meita – vēl tikai trešajā desmitā, tak māte Zuzanna (Ieva Grēvele) atceras, kā pats atskrējis nakts laikā sievu ņemt. Ne tur bijis putenis, ne vējš ar auku maisījis.
Un, kad jauniči, kaunīgi acīs vērdamies, bet mīlīgi kopā spiezdamies, saka „Jā!", tad dzemdinātāji slauka asaras, bet svōts uz laimīgo iznākumu iet meklēt muciņu ar bēdeigūs īprīcynōtōju.
Vakarā pirms kāzām pulcējas jaunuves draudzenes uz brūtes vaiņaga vīšanu, paraudāšanu un padziedāšanu, atvadoties no jaunības un tēva sētas.
Kāzu rītā, kad smaržo mirtes un rūtas, kad brālis (Jānis Lemps) baltiem cimdiem līgavai uzliek vainagu, jaunive pateicas vecākiem par viņu rūpēm un lūdz Dieva palīgu. Gudru runu teic krustēvs Kazimirs (Edgars Vilkaušs) par jaunības prieku piepildīšanu laulības dzīvē un lauku ziedu skaistumu pār siltumnīcas stādiem, lai jaunie laimi nemeklētu pasaulē, bet gan savā pusē.
Pēc laulībām pie vārtiem jaunos sagaida tēvs un māte ar sālsmaizi, lai pietiktu svētības visam mūžam.
Viesus aicina pie galda, baudīt kāzu maltīti, ko gatavojusi galvenā saimniece (Santa Upeniece). Bet kas tad tas?! – Rūgts! Vai pratīs jaunie padarīt rūgto alu par saldu? Palīdziet un pamāciet arī jūs!
Bet vai tad bez stōmačim notiek īstas latgaliešu kāzas? Uj, sievas ir klāt, lai nerātni apdziedātu kāziniekus.
Un tad jau jāmet pagasts – jāziedo jaunajam pārim dzīves uzsākšanai – gan naudā, gan graudā.
Kad pirmais valceris nodancots, kad pirmā nakts tautu klētiņā pārgulēta, līgavai maina vainagu pret sievas lakatu un sauc zem sievu karoga. Bet jauničam noņem mirtes zaru un liek galvā vīra cepuri ar visu gudro padomu.
Paldies Stirnienes pamatskolas teātra pulciņa un folkloras ansambļa dalībniekiem, akordeonistei Anetei Vintišai, Stirnienes tautas nama dāmu ansambļa „Varavīksne" dziedātājām (vadītāja Agnese Solozemniece) un visam kuplajam skatītāju pulkam, kuri pulcējās 23. maija vakarā Stirnienes tautas namā uz izrādi „Kōzas".
Autore: IEVA ZEPA
Foto no pasākuma