Aizvakar vairākas dienas ilgusī tveice beidzot daudzviet Latvijā kulmināciju sasniedza ar spēcīgu lietusgāzi, bet šur tur bija vērojama arī vētra un pat orkāni. Viena no vietām, kur orkāns nodarījis nopietnus postījumus, bija Jāņukalna kapi Kalsnavas pagastā –
otrdien ap pulksten 18 dabas stihija nebija saudzējusi daudzus kapos augušos kokus.
Postaža, kas trešdienas rītā pavērās vietējiem iedzīvotājiem un tiem, kas ieradās likvidēt postījuma sekas, bija iespaidīga. Milzīgi bērzi un egles, no zemes izrauti ar visām saknēm, krustu šķērsu sakrituši uz kapu kopiņām, kas vēl nesen pirms kapu svētkiem bija sakoptas.
Kalsnavas pašvaldības aģentūras vadītāja Ruta Šēnberga, kas notikuma vietā jau pabija otrdienas vakarā drīz pēc orkāna plosīšanās, atzina, ka skats ir visai nepatīkams un seku novēršanai būs nepieciešamas vairākas dienas.
– Darbus veiks aģentūras darbinieki un arī simtlatnieki. Ļoti priecātos, ja darbiem brīvprātīgi pieteiktos arī vietējie iedzīvotāji. Šobrīd vēl ir pāragri spriest, kādus materiālos zaudējumus orkāns ir nodarījis. Pašlaik galvenais uzdevums ir atbrīvot teritoriju no zariem. Dīvaini, ka orkāns tik pamatīgi plosījies tikai kapos, apkārtējā teritorija ir mazāk skarta. Zinu, ka mežā pie „Stepēm" ir izgāzti daži koki, dažviet sagāzti uz ceļa. Interesanti, ka blakus esošajos vecajos kapos, kur koku ir vairāk, nogāzts tikai viens koks, – apsekojot Jāņukalna kapus, pastāstīja Ruta Šēnberga.
Stāvot pie lielākās izgāztās egles, kas auga pašā kapu malā un pēdējā padevās orkāna pārspēkam, viņa norādīja, ka šo egli vēl pavisam nesen daži kapu apmeklētāji ieteikuši nozāģēt, taču, tā kā koks bijis zaļojošs un pie tam nedaudz sasvēries kapu virzienā, to bijis grūti izdarīt.
– Atminos, kad Veckalsnavas kapu pārzine izcirta kapos vecos kokus, iedzīvotāju vidū bija tāda neapmierinātība, kas līdzinājās pat ķengām. Šis Jāņukalna kapu gadījums ir tiešs pierādījums tam, ka vecie koki kapos tomēr ir jāizcērt. Tiesa, konkrēto egli nocirst tā, lai neradītu postījumu kapiem, būtu bijis sarežģīti un dārgi, – atzina Kalsnavas pašvaldības aģentūras vadītāja.
Trešdienas rītā Jāņukalna kapos bija ieradusies arī netālu dzīvojošā Rita Glāzniece, kura bija viena no tām, kas ieteica lielo egli nozāģēt.
Viņa pastāstīja, ka šāda veida dabas stihijas, kaut arī negadās ļoti bieži, šajā apkaimē ir manītas vairākkārt.
– Agrāk teica, ka šādi velns staigājot. Vēl skolnieces gados, ejot Jāņukalna skolā, piedzīvoju gadījumu, kad vienās mājās virpulis bija aizrāvis šķūni un nometis kaut kur tālu citā vietā. Šoreiz orkāns uznāca ļoti strauji: tikko vēl spoži spīdēja saule, un jau pēc brīža sāka ducināt pērkons. Īpaši nesabijos, pat izgāju ārā pavērot. Ūdens no debesīm nāca nevis taisni, bet griezās virpulī, – savos iespaidos dalījās Rita Glāzniece.
Arī viņas māju apkārtne nav iztikusi bez postījumiem. Dārzā nolauztas divas ābeles, cietusi akācija un pārrauti telefona vadi.
Viņa neslēpa, ka šādu orkānu paredzējusi. Ruta Šēnberga arī piebilda, ka vietējais zāļu vīrs Aivars viņai jau otrdienas rītā teicis, ka vakarā būšot orkāns.
Sazinoties ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Madonas daļas inspektoru Gvido Miķelsonu, noskaidrojām, ka ugunsdzēsējiem otrdiena ir pagājusi mierīgi, nācies doties tikai uz vienu izsaukumu, kas saistīts ar skaidu gruzdēšanu.
– Tā kā orkāna postījumi neradīja apdraudējumu iedzīvotājiem, piemēram, uz mājas neuzgāzās neviens koks, tad attiecīgi arī mums nebija jādodas palīgā, – skaidroja Gvido Miķelsons.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto