Ik gadu Lāčplēša dienā Cesvainē tiek rīkoti svētku pasākumi. Šogad, kā jau ierasts, notika tradicionālais lāpu gājiens no Cesvaines vidusskolas uz pili. Skolā – tikšanās ar Madonas novadpētniecības muzeja darbinieku Induli Zvirgzdiņu.
Vecāko klašu skolēniem ceturtdien trešās un ceturtās stundas laikā tika dota iespēja apmeklēt tikšanos zālē ar Induli Zvirgzdiņu un ieklausīties saistošā stāstījumā par mūsu puses notikumiem, kas saistās ar Lāčplēša dienu. Aplūkojām fotogrāfijas, kas uzņemtas Cesvainē pirms vairākiem gadiem un dažās pat atpazinām vietu, kurā šī fotogrāfija tapusi. Iespējams, ka kāds no skolēniem šajā tikšanās reizē uzzināja par Lāčplēša dienu to informāciju, kas vēstures stundās nav līdz galam uztverta.
Pusdienslaikā klašu pārstāvji apmeklēja Cesvaines, Kārzdabas, Kraukļu un Ķinderu kapus, lai ar ziediem un svecītēm godinātu karavīrus. Šāds brauciens tiek rīkots katru gadu, un skolēni tajā iesaistās labprāt – neskatoties uz to, ka no klases vēlams braukt tikai vienam cilvēkam, gribētāju parasti ir vairāk.
Vakarpusē, spītējot lietum, pie skolas pulcējās vietējie iedzīvotāji, skolēni, bērnu vecāki un skolas darbinieki, lai ietu lāpu gājienā no skolas uz pili. Mirklī, kad gājienam vajadzēja sākties, lietus beidza līt, un gājēji sajutās daudz sparīgāki. Galvenokārt gājienā piedalījās jaunāko klašu skolēni, no vidusskolas bija atnākuši tikai daži. Pa ceļam gājienam piebiedrojās arī Cesvaines internātskolas skolēni, kā arī pulciņš cesvainiešu.
Aiz pils kurējās ugunskurs, ap kuru klātesošie sasildījās un kopā ar „Krauklēniešiem" Antras Āboltiņas vadībā dziedāja karavīru dziesmas. Nelielu ieskatu notikumos, kurus Lāčplēša dienā pieminam, sniedza Viktors Leimanis.
Tradicionāli šajā gājienā piedalās arī skauti. Šoreiz gan atnākuši bija tikai mazie skautiņi – sākumskolas skolēni. Skautu vadītāja Inese Āre pastāstīja: – Agrāk kopā ar skautiem kūrām ugunskuru melnajā laukumā pie pils, un uz šo pasākumu mēs nākam katru gadu, lai skaitītu tautasdziesmas par karavīriem. Esmu pamanījusi, ka šogad vietējo iedzīvotāju ir mazāk, nekā iepriekšējā gadā, taču skolēnu skaits ir līdzīgs, kā iepriekš. Protams, žēl, ka vidusskolnieku ir tik maz.
Inese Āre atklāja arī, ka gadu no gada lāpu gājienā piedalās gan „Krauklēnieši" ar dziesmu pūru, gan arī skauti ar tautasdziesmām.
Pasākuma noslēgumā dalībnieki tika aicināti nolikt svecītes vecajās pilsdrupās, lai godinātu, tos karavīrus, kas ziedoja savas dzīvības, cīnoties par brīvu valsti.
Autore: RITA TURKINA
GUNAS GRAUDIŅAS foto