Ērgļu pašvaldības SIA „Ērgļu slimnīca" šobrīd tiek īstenots Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekts „Ambulatorās veselības aprūpes infrastruktūras uzlabošana Ērgļu slimnīcā, nodrošinot stacionārās veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēja pārprofilēšanu uz ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu".
Kā pastāstīja Ērgļu pašvaldības SIA „Ērgļu slimnīca" valdes priekšsēdētāja Aina Braķe, kopējā projekta kopsumma, par kuru plānots veikt iecerētos darbus, ir Ls 151 000. Projekta īstenošanai gan nepieciešami 15% pašu līdzfinansējuma (Ls 22 650), ko Ērgļu novada pašvaldība arī atvēlējusi.
– Projekta pamatdoma ir veikt pasākumus un darbus, kas slimnīcai ļaus veiksmīgāk pārprofilēties no stacionārās palīdzības sniegšanas uz ambulatoro. Zinu, ka ir slimnīcas, kur tiek renovētas kurtuves, pamati mājām laboti, taču, par laimi, mums lielākā daļa šo jautājumu jau laika gaitā ir sakārtota, līdz ar to varam uzmanību pievērst citām lietām, – norādīja Aina Braķe.
Projekta ietvaros Ērgļu slimnīcā plānota ambulatorās aprūpes ēkas ārējā renovācija un slimnīcas ēkas pandusu (uzbrauktuvju) renovācija, slimnīcas ēkas notekūdeņu sistēmas ierīkošana. Plānoti arī iekšējās renovācijas darbi dienas stacionāra telpās, divās kāpņu telpās un ginekologa kabinetā. Ambulatorās aprūpes telpā tiks ierīkota arī tualetes telpa un durvis. Renovēs arī operatīvā medicīniskā transporta garāžas un tajās ierīkos arī neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) autovadītāju atpūtas telpu.
– NMP dienests slimnīcas ēkā telpas tikai nomā, taču projekts mums ļauj veikt uzlabojumus arī šajās telpās, tādējādi vienlaikus atbalstot arī ātro palīdzību. Šie darbinieki ar mums ir nostrādājuši ilgus gadus, un mēs viņus tāpat uzskatām par savējiem, pirms neilga laika viņi skaitījās arī mūsu darbinieki. Tādēļ ar projekta palīdzību centīsimies radīt labākus darba apstākļus arī viņiem. Nodrošināsim iespēju sildīt automašīnu, un arī mašīnas vadītājiem būs telpa, kur atpūsties. Kā zināms, šobrīd iedzīvotāji NMP par niekiem vairs nesauc, tādēļ tam, ka automašīnu var ātri iedarbināt un arī autovadītājs atrodas turpat blakus, cilvēka dzīvības glābšanā, kur visu izšķir minūtes un sekundes, ir būtiska nozīme, – uzsvēra Ērgļu slimnīcas valdes priekšsēdētāja.
Veicamo darbu sarakstā ir arī ventilācijas sistēmas renovācija dienas stacionārā un elektroietaišu renovācija NMP brigādes izvietošanās telpās slimnīcas ēkā.
Kopējā plānotā būvdarbu kopsumma ir Ls 119 500, bet pārējos izdevumus veidos rentgena kasešu digitālā nolasītāja ar ārsta diagnostikas darba staciju iegāde (Ls 25 000), mēbeļu iegāde dienas stacionāram (Ls 5000) un datortehnikas iegāde dienas stacionāram un ģimenes ārsta praksei (Ls 1500). Pēc publiskā iepirkuma tika noskaidroti arī darbu veicēji, un tās ir firmas SIA „Simols", SIA „Elbra" un SIA „Inova".
Visiem darbiem vajadzētu beigties decembrī. Tuvākajos divos mēnešos būvniekiem jātiek galā ar ārdarbiem un iekšdarbiem. Aina Braķe cer, ka arī ar aparatūras iegādi aizķeršanās nebūs. Kā zināms, šobrīd atkal ir aktualizējies jautājums par pievienotās vērtības nodokļa pazeminātās likmes 10%, kas tiek piemērots arī medikamentu un medicīnas preču iegādei, pārskatīšanu. Šī iemesla dēļ slimnīca aparatūru vēlas iegādāties pēc iespējas ātrāk.
Jau minētā summa – Ls 151 000 – gan vēl nav viss finansējuma apjoms, uz ko „Ērgļu slimnīca" varētu pretendēt, taču uz maksimumu iets netika, jo pašvaldības līdzfinansējums nav mazs, kā arī ESF finansējums attiecas tikai uz valsts apmaksāto pakalpojuma daļu. Šī iemesla dēļ Auces slimnīca, kas izvietota lielā trīsstāvu ēkā, vispār atteikusies piedalīties projektā, jo no kopējā apjoma valsts finansētais pakalpojums bijis niecīgs. Drīzumā iesaistīties līdzīgā ESF projektā tiks aicināti arī ģimenes ārsti.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto