Jau ceturto gadu Kalsnavas pamatskolas skolēniem tika organizēta Drošības diena atraktīvā un saistošā veidā. Visa mācību diena 18. septembrī bija veltīta dažādiem ar drošību saistītiem jautājumiem, un notika gan teorētiskas mācību stundas, gan praktiska zināšanu pārbaude sportiskā garā.
Pasākumu jau tradicionāli organizē Kalsnavas pamatskolas direktores vietniece audzināšanas darbā Linda Ūdre un Kalsnavas pagasta policijas inspektors Alens Dzenis ar skolas un pagasta pārvaldes atbalstu.
– Cik ir dzirdēts, citviet skolās atbrauc policisti un izstāsta teoriju par drošību. Pie mums ir citādāk, jo ir ļoti atsaucīgs un aktīvs pagasta inspektors Alens Dzenis, ar kuru sadarbojoties skola var veidot Drošības dienu, kas bērniem ir interesantāka. Pusi dienas veltām teorijas apgūšanai, dažādu jautājumu apspriešanai, otru pusi – sportiskām aktivitātēm brīvā dabā. Jau otro gadu bērni startē jauktās komandās – tajās ir pa skolēnam no katras klases, sākot no 1. līdz 9. klasei. Iepriekšējā gadā ieviesām šādu komandu sadalījumu, un bērniem tas ļoti patika. Vecākiem skolēniem tādējādi veidojas atbildības izjūta, viņi palīdz mazākiem bērniem iziet šķēršļus un tamlīdzīgi, – Linda Ūdre iepazīstināja ar programmu. Viņa vairāk rūpējoties par teorētisko dienas pusi, kamēr Alens Dzenis sastāda aktivitātes, organizē trasi. Alens Dzenis atklāja Drošības dienas idejisko pamatu:
– Pasākums ir bērniem – lai viņiem būtu prieks, bet tajā pašā laikā – arī zināšanas par drošību. Drošības dienas mēģinu skatīt plašāk, nevis tikai saistībā ar policiju, bet arī ar elektrību, ūdeni, medicīnu. Nezinu, vai citur kas līdzīgs tiek rīkots, taču man galvenais ir vēlme, lai bērni no šīs dienas patiešām kaut ko iegūtu, nevis tikai apskatītu bukletiņus, prezentācijas. Skolēni tiek iesaistīti aktivitātēs, lai vienlaicīgi viņi domātu par sportu, rastos saliedētība komandās. Manuprāt, tas ir patriotisms – vietā, kur strādā, pacensties nedaudz vairāk, nekā no tevis tiek prasīts. Atskaites punkts, vērtētājs ir skolēns. Bērniem jājūt, ka par viņiem domā. Līdzīgu domu izteica Pauls Timrots: vai tad bērniem skaitīt māca ar bukletu palīdzību?
Par drošību – no pirmavota
Šogad nodarbības Kalsnavas skolēniem vadīja a/s „Sadales tīkls" pārstāve Inga Tilhena, kas stāstīja par elektrodrošību, trīs Madonas novada policijas nepilngadīgo lietu inspektori, kas vecākos bērnus informēja par alkohola kaitīgo ietekmi, mazākajiem rādīja filmiņu „Esi redzams". Stundu par indīgu un derīgu sēņu, augu atšķiršanu vadīja Kalsnavas pagasta iedzīvotājs Aivars Līrums, pagasta sociālā darbiniece Anita Biķerniece 7. un 9. klases skolēniem stāstīja par pašapziņas celšanu.
Pēcpusdienā uz atraktīvo daļu ieradās arī Vides valsts inspekcijas Madonas kontroles sektora vadītājs Jānis Zeltiņš, kas stāstīja par zivīm, makšķerēšanas saistošajiem noteikumiem. Viņš arī tika iesaistīts interesantas aktivitātes vadīšanā – bērniem bija jābrauc ar laivu pa parka dīķi. Skolēniem tika dāvināta grāmatiņa par drošību uz ceļiem. Speciālisti pastāstīt par drošību šajā dienā piekrituši pēc brīvprātības principa, atsaucoties aicinājumam atbalstīt skolu un izglītot skolēnus. Par to viņiem Lindas un Alena vārdā liels paldies.
– Stāsts būtībā par drošību varbūt arī ir vairāk vai mazāk līdzīgs kā citās skolās, taču tas tiek pasniegts no pirmavota. Ja to atstāsta skolotājs, tad informācija ir pastarpināta. 7. un 9. klases skolēni bija ļoti uzmanīgi, klausoties par alkohola kaitīgo ietekmi, un šķiet, ka tas līdz viņiem aizgāja, – 7. klases audzinātāja Regīna Makovska atklāja novēroto.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 22.09.2009.
Autore: LAURA VOITIŅA
LINDAS ŪDRES foto